علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

نوشهر، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۲۲‬

داخلي. اقتصادي. جنگل. چوب.

شماري از كارشناسان صنايع چوب با بيان نياز چوب در كشور و واردات بيش از يك ميليون متر مكعب چوب از خارج و مزارع وسيع نيشكر در كشور، "باگاس" نيشكر را مناسبترين جانشين براي چوب مي‌دانند.

"باگاس" به تفاله گياه نيشكر گفته مي‌شود كه در واقع باقيمانده فيبري ساقه نيشكر از استحصال شكر آن است كه به صورت قطعات ريز تراشه مانند و به رنگ زرد است.

از اين ماده مي‌توان فراورده‌هاي همچون نئوپان، ‪ ،MDF‬خوراك دام و الكل تهيه كرد و با توجه به مزارع وسيع نيشكر در استان خوزستان و كمبود چوب در كشور مناسبترين، جانشين براي چوب است.

به گفته اين كارشناسان، از حدود پنج ميليون متر مكعب مصرف سالانه چوب در ايران، بيش از يك ميليون متر مكعب از طريق واردات تامين مي‌شود علاوه بر اين، سالانه در حدود ‪ ۶۰۰‬هزار تن خمير چوب، كاغذ و مقوا و فراورده‌هاي كاغذي وارد مي‌شود كه بيشتر اين اقلام را مي‌توان از باگاس توليد كرد.

آنان در گفت و گو با ايرنا مي‌گويند جنگلهاي شمال نيز كه تنها منبع توليد چوب صنعتي در كشور است، كمتر از يك پنجم نياز سالانه را برآورده مي‌كند.

يكي از كارشناسان ارشد صنايع چوب سازمان جنگلها، مراتع وآبخيزداري كشور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي نوشهر ضمن اشاره به نياز فزاينده كشور به فراروده‌هاي چوبي، بر ضرورت بهره‌گيري از ديگر منابع سلولزي تاكيد كرد.

"يدالله حسين‌پور" افزود: كاربرد پسماندهاي كشاورزي، از جمله باگاس، در توليد محصولات چوبي و كاغذي، موجب صيانت از جنگل مي‌شود و از خروج ارز به ميزان ‪ ۵۰۰‬ميليون دلار در سال جلوگيري مي‌كند كه هم اكنون صرف واردات كاغذ مي‌شود.

وي اظهار داشت: در صورت تحقق اين امر، با توجه به خاك و اقليم مناسب استان خوزستان براي كشت نيشكر، تحولي شگرفي در صنعت چوب و كاغذ كشور روي مي‌دهد.

اين كارشناس ارشد صنايع چوب با ذكر اين كه اكنون بيش از ‪ ۷۰‬هزار هكتار مزرعه نيشكر در ايران وجود دارد، تصريح كرد: از هر هكتار زمين در حدود ‪ ۱۰‬تن شكر و ‪ ۱۲‬تا ‪ ۱۳‬تن باگاس به دست مي‌آيد.

حسين پور ادامه داد: از هر تن باگاس با فرايند مكانيكي در حدود ‪۵۰۰‬ كيلوگرم كاغذ توليد مي‌شود كه اين مقدار با روش نيمه شيميايي ‪ ۳۵۰‬كيلوگرم و با روش شيميايي ‪ ۱۵۰‬كيلوگرم است.

وي اضافه كرد: در صورت زير كشت رفتن زمينهاي مناسب نيشكر و راه‌اندازي كارخانه‌هاي شكر، ظرفيت توليد باگاس به چهار ميليون تن در سال خواهد رسيد كه با توجه به ضريب تبديل هفت تن باگاس به يك تن خمير كاغذ، نياز وارداتي كاغذ كشور برطرف مي‌شود.

كارشناش ارشد صنايع چوب سازمان جنگلها و مراتع يادآور شد: هم اكنون مقادير فراواني از اين ماده با ارزش به بيابانهاي اطراف كارخانه‌هاي شكر برده و سوزانده مي‌شود كه هزينه حمل و سوزاندن آن در سال به حدود ‪۱۰‬ ميليارد ريال مي‌رسد.

حسين‌پور در گفت و گو با ايرنا خاطرنشان كرد: حجم چهار ميليون تن باگاس با دو ميليون متر مكعب چوب برابري دارد. در حالي كه از جنگلهاي شمال كه تنها قطب توليد چوب صنعتي جنگلي كشور است ، سالانه ‪ ./۸‬ميليون متر مكعب چوب به دست آيد.

وي تاكيد كرد: مي‌توان با سرمايه‌گذاري نه‌چندان كلان، يا هدايت و هماهنگي بخش خصوصي و يا سرمايه‌گذاري شركتهاي خارجي به صورت فايناس و باي‌بك، از هدررفت اين ماده ارزشمند جلوگيري كرد.

اين كارشناس ارشد ادامه داد: از نظر مقايسه كيفي چوب و باگاس در توليد كاغذ بايد گفت كه هزينه تامين ماده اوليه چوبي براي هرتن كاغذ (به ميزان ‪ ۳/۴‬متر مكعب چوب) بيش از دو ميليون ريال است در حالي كه باگاس در حد رايگان است.

حسين‌پور به ايرنا گفت: ميزان سلولز باگاس معادل درختان پهن برگ و ليگنين آن كمتر از پهن‌برگها است كه مزيتي براي باگاس به شمار مي‌آيد.

به گفته وي كاغذي كه از باگاس توليد مي‌شود كيفيتي بهتر از كاغذ توليد شده از چوب دارد و چون باگاس، مراحل خرد شدن را طي كرده است ، توليد كاغذ از آن، انرژي كمتري نياز دارد.

حسين‌پور تاكيد كرد: استفاده از باگاس، ضمن حفظ محيط زيست و جنگلها، باعث افزايش سهم سرانه كاغذ كه يكي از شاخصهاي توسعه كشورها است مي‌شود.

"ميثم ميارعباسي" از ديگر كارشناسان ارشد جنگلداري در اين‌باره به ايرنا گفت: از هر ‪ ۱/۵‬تن باگاس خشك مي‌توان يك متر مكعب تخته خرده چوب توليد كرد.

وي ادامه داد: توليد باگاس بعد از وقوع جنگ تحميلي دچارمشكلات فراواني شد ولي پس از اتمام جنگ بسياري از اراضي استان خوزستان به اين محصول اختصاص يافت.

اين كارشناس تصريح كرد: اگر از تمام زمينهاي مناسب كشت نيشكر استفاده شود نه تنها در توليد شكر، كاغذ، نئوپان، خوراك دام و بسياري از محصولات ديگر، به خودكفايي مي‌رسيم، بلكه مي‌توانيم صادركننده هم باشيم.

ميارعباسي بيان داشت: مساله نگهداري و انبارداري يكي از مسايلي است كه استفاده از باگاس را با مشكل مواجه مي‌كند.

به باور وي، شايد تنها راه خودكفايي كشور در توليد كاغذ و حفظ جنگلهاي شمال استفاده از اين محصول ارزشمند است.

به گفته كارشناسان براي توليد هرتن كاغذ در حدود ‪ ۳/۴‬متر مكعب چوب استفاده مي‌شود و بنابراين، دو كارخانه كاغذسازي موجود در شمال كشور سالانه به حدود ‪ ۵۴۵‬هزار متر مكعب چوب نياز دارند.

ازاين ميزان ‪ ۲۲۰‬هزار مترمكعب از چوب‌هاي جنگلي و ‪ ۳۲۵‬هزار متر مكعب از چوب‌هاي باغي و صنوبركاري‌ها و واردات تامين مي‌شود، در نتيجه ، فقط اين دو كارخانه كاغذسازي، در حدود يك چهارم كل چوب برداشت شده از جنگلهاي شمال را مصرف مي‌كنند.

اين درحالي است كه ايران از نظر جنگل، كشور نيمه‌فقير محسوب مي‌شود و به جز جنگلهاي شمال، هيچ جنگلي كه بتوان از آن به نحو صنعتي چوب برداشت كرد، وجود ندارد.

با اين اوصاف، شايسته است ضمن حفظ روند فعلي برداشت از اين جنگلها كه اكتفا به حداقل ممكن است، با بهره‌گيري از منابعي همچون باگاس، نياز صنايع نيز برآورده شود.

جنگلهاي شمال كه به جنگلهاي هيركاني يا خزري معروف است، ‪ ۱۵‬درصد سطح جنگلهاي كشور و ‪ ۱/۱‬درصد مساحت كل كشور را شامل مي‌شود.

جنگلهاي شمال دست كم داراي ‪ ۱۲۰‬گونه گياه چوبي است در حالي كه در قاره اروپا در حدود ‪ ۴۰‬گونه چوبي وجود دارد.

هم اكنون ‪ ۶۰‬كارخانه بزرگ صنايع چوب در كشور فعال است كه ‪ ۳۸‬كارخانه در شمال كشور قرار دارد.ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۱۱:۴۱ ‪یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/٧/٢٤ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |