علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

نوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۲/۰۴‬

داخلي. اقتصادي. منابع طبيعي. جنگل. توسكا.

ميثم ميارعباسي" كارشناس ارشد جنگلداري دراين‌باره به ايرنا گفت : جنس توسكا داراي ‪ ۳۵‬گونه است كه فقط دو گونه آن به نام‌هاي توسكاي ييلاقي و توسكاي قشلاقي در ايران انتشار دارد.

وي افزود: توسكاي قشلاقي مختص جنگل‌هاي شمال است و بيشتر در قسمت جلگه‌اي و كم ارتفاع، از جمله حاشيه رودخانه‌ها و مزارع و مناطق نيمه باتلاقي و ساحلي مي‌رويد.

ميارعباسي گفت: در بيشتر پلاژها ازتوسكا براي سايبان استفاده مي‌شود و در جنگل‌هاي شمال، رودخانه‌اي را نمي‌توان يافت كه دركنارآن درخت توسكا نباشد.

اين كارشناس ارشد جنگلداري اظهارداشت: توسكا گونه‌اي است وابسته به آب و خاك كه با محيطهاي مختلف سازگار مي‌شود و در حدود هشت هزار و‪ ۳۰۰‬سال پيش از اروپا و قفقاز وارد جنگل‌هاي شمال ايران شد.

وي گفت: اين گونه در بيشتر جوامع گياهي به صورت درخت همراه ديده مي‌شود و باگونه‌هايي نظير شمشاد، راش ، ملج ، خرمندي ، سفيد پلت و حتي ون تشكيل جامعه مي‌دهد.

ميارعباسي تاكيد كرد : همزيستي با اكتينوميست‌هاي تثبيت‌كننده نيتروژن، اين درخت را به يك گونه حاصلخيزكننده خاك تبديل كرده است و مي‌توان در جنگل‌كاري‌هاي آميخته از فوايد اين همزيستي براي افزايش‌ابعاد درختان همراه آن سود جست.

وي ادامه داد:اين گونه با دامنه بردباري بوم شناختي گسترده،درمناطقي كه خاك معدني مناسب و رطوبت كافي وجود داشته و يا خاك ، به هم خورده باشد ، به سرعت مستقر مي‌شود و گونه پيشاهنگ در توالي اكوسيستم جنگل محسوب مي‌شود.

اين كارشناس ارشد جنگلداري افزود: باتوجه به سرشت اين گونه ، مي‌توان آن را در اطراف رودخانه‌ها كاشت كه باعث تثبيت خاك كنار رودخانه‌ها و در نهايت رفع كمبودهاي موجود در تامين چوب مي‌شود.

به گفته ميارعباسي از توسكا مي‌توان براي زهكشي مناطق آبرفتي و جلوگيري از فرسايش آبي منطقه مورد نظر استفاده كرد.

وي افزود: چوب خشك توسكا، بهترين هيزم است و پوست آن دردباغي كاربرد دارد.

در جنگل‌هاي ‪ ۱/۸‬ميليون هكتاري شمال ‪ ۹۰‬گونه درختي و ‪ ۲۱۱‬گونه درختچه‌اي شناسايي شده است. ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۱۲:۳۷ ‪سه‌شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

اخبار مرتبط

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۱ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |