علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

نوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۳/۱۶‬

داخلي. اقتصادي. پاركها. جنگلي.

جمعي از كارشناسان و مسوولان امور جنگل با اشاره به اهميت پارك‌ها و تفرجگاههاي جنگلي در شمال كشور خواستار توجه ويژه به اين عرصه‌هاي جنگلي شدند.

بر طبق آمار در شمال كشور، ‪ ۵۷‬پارك و تفرجگاه جنگلي با مجموع مساحت ‪۳۴‬ هزار هكتار وجود دارد. با توجه به رويكرد كلي دولت در واگذاري امور به بخش‌هاي غيردولتي، تاكنون مديريت ‪ ۲۹‬پارك با مساحت سه هزار و ‪ ۴۵۹‬هكتاربه بخش خصوصي واگذار شده است.

اغلب پارك‌هاي واگذار شده، مساحت كمي دارند و پارك‌هاي بزرگ، همچنان در اختيار دولت است.

كارشناسان در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي، كمبود اعتبار و نيروي انساني متخصص و ماهر و نبود متولي مشخص را مشكل اصلي پارك‌هاي جنگلي شمال برشمردند.

با اين حال بسياري ازپارك‌ها حتي بروشور معرفي ويژگي‌هاي پارك ندارند كه به تازگي اقداماتي در اين‌باره آغاز شده است.

" ميثم ميار عباسي " افزود : تعداد و مساحت پارك‌هاي جنگلي با تعداد گردشگران تناسب ندارد و در برنامه‌ريزي تفرجي ، بايد با نظم مكاني خاص، آثار تخريبي گردشگري به حداقل كاهش يابد.

وي ادامه داد : يكي از راه‌هاي كاهش خسارات طبيعي و مصنوعي به پارك‌هاي جنگلي، دقت در انتخاب محل پارك است.

وي تصريح كرد : به منظور استفاده بهينه از مناظر و تمامي عرصه، لازم است علاوه بر تفرج متمركز ، برنامه ريزي براي تفرج گسترده نيز در دستور كار قرار گيرد.

اين كارشناس ارشد جنگلداري تاكيد كرد: نقشه دقيق اكثر پارك‌هاي جنگلي ، به ويژه پارك‌هاي حاشيه جاده‌ها و رودخانه‌ها مشخص نيست، در حالي كه محدوده پارك‌هاي جنگلي بايد به طور كلي مشخص و محصور باشد تا جلوي تجاوز وتخريب، از جمله ايجاد دكه‌هاي كنار جاده‌اي گرفته شود.

وي بابيان اهميت نظم در داخل پارك‌هاي جنگلي يادآور شد:يكي از مسايل مهم نظم بخشيدن به فعاليت‌هاي داخل پارك‌هاي جنگلي و مشخص شدن محل پارك خودروها و اسكان مسافران و برپاكردن چادرها و محل ايجاد دكه‌ها و استراحتگاه‌ها و نظاير آن است.

ميارعباسي درباره واگذاري مديريت پارك‌هاي جنگلي به بخش خصوصي تصريح كرد : بايد روند واگذاري پارك‌هاي دولتي به بخش خصوصي با توجه به رعايت دقيق مفاد قرار داد ، اعم از مديريت صحيح ، حفاظت و نگهداري از عرصه و استفاده درست از آن صورت مي‌گيرد.

كارشناسان امر مي‌گويند : در سال‌هاي اخير ، مراقبت ، نگهداري و تجهيز پارك‌هاي جنگلي از محل رديف بودجه مراقبت و نگهداري از جنگل كاري‌هاي سنواتي انجام مي‌شود و در ادارات كل منابع طبيعي ، همواره اولويت نگهداري به جنگل كاريها داده مي‌شود بنابراين نگهداري و تجهيز پارك‌هاي جنگلي در اولويت بعدي قرار مي‌گيرد.

آنان ادامه دادند: به همين دليل تجهيز ، مراقبت و نگهداري از پارك‌ها و تفرجگاه‌ها با اعتبارات بسيار اندك ، به صورت نصف و نيمه انجام مي‌شود كه بايد در صورت كاهش مشاركت بخش خصوصي و نهادهاي عمومي ، براي كاهش ضايعات بيشتر، گشايش اعتباري در اين بخش مدنظر قرار گيرد و براي پارك‌هاي جنگلي و تفرجگاه‌هاي جديد، در بخش خدمات و در مديريت واحدهاي اقتصادي منظور شده در اين گونه از طرح‌ها، از مشاركت بخش خصوصي درقالب قرار دادهاي باطول مدت يك الي سه سال به صورت مديريت امتيازي استفاده شود.

طبق اعلام سازمان جنگلها و مراتع براي كل پارك‌هاي جنگلي شمال درسال ‪۸۵‬ از محل اعتبارات استاني چهار ميليارد و ‪ ۱۳۴‬ميليون و ‪ ۶۰۰‬هزار ريال اعتبار اختصاص يافت و امسال هنوز اين اعتبار مشخص نشده است.

جنگل‌هاي ‪ ۱/۸‬ميليون هكتاري شمال كشور كه به جنگل‌هاي هيركاني با خزري معروف بوده داراي ‪ ۹۰‬گونه درختي و ‪ ۲۱‬گونه درختچه‌اي است.ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۱۱:۴۰ ‪چهارشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

ورود مشتركين | مناسبتها                                                        بالاي صفحه بالاي صفحه       

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٩ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |