علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

بقعه مطهر حضرت علي‌‌اصغر، فرزند بلافصل امام موسي‌ کاظم(ع) و درخت چنار مقدس روستاي‌ «زرآباد»، همه ساله ميزبان خيل عظيمي‌ از زائران و مشتاقاني‌ است که براي‌ زيارت و عزاداري،‌ گرد هم مي‌آيند.
به گزارش ايرنا، بر پايه يک سنت ديرين، هر ساله مردم روستاي‌ زرآباد و هزاران زائر در قالب دسته‌هاي‌ عزاداري‌، شب عاشورا گرداگرد درخت چنار خونباري‌ که در صحن اين امامزاده روييده، حلقه زده و ضمن عزاداري‌ و سينه‌زني‌، در اولين دقايق صبحگاه عاشورا، شاهد چکيدن مايعي‌ سرخ‌فام از شاخسار اين درخت مي‌شوند.
به اعتقاد اهالي‌ اين روستا و بنا بر روايات منقول، درخت کهنسال و مقدس زرآباد، در روز عاشوراي‌ سال 61 هجري‌ که شهادت حضرت امام حسين(ع) به وقوع پيوست و خون مقدس حضرتش، دشت کربلا را گلگون کرد، ميزبان يکي‌ از مرغاني‌ بود که از سوي‌ خداوند مأمور شده بودند تا با آغشته کردن خود به خون سيدالشهدا(ع)، پيام سرخ شهداي‌ کربلا را به سراسر جهان برسانند. يکي‌ از آن مرغان به اين ديار آمده و با پرهاي‌ خونين خود بر روي‌ شاخسارهاي‌ درخت چنار روستاي‌ «زرآباد» نشست.
يکي‌ از اعضاي‌ هيأت امناي‌ حرم امامزاده علي‌اصغر به خبرنگار ايرنا گفت: همه ساله خيل عظيمي‌ از جمعيت براي‌ زيارت به اين امامزاده مي‌آيند که تعداد زيادي‌ از آنان، خود را در روز تاسوعا به اينجا مي‌رسانند تا در روز موعود يعني‌ صبح عاشورا شاهد چکيدن قطرات خون از شاخسار اين درخت باشند.
حسين حجازي‌ افزود: اين اتفاق عجيب، عبرت‌آموز و معنوي‌ از زمان‌هاي‌ بسيار دور به صورت منظم ادامه داشته و تنها در صبح عاشورا اتفاق مي‌افتد و هزاران زائري‌ که نظاره‌گر اين واقعه هستند، سفيراني‌ تلقي‌ مي‌شوند که ديگران را نيز ترغيب به آمدن و زيارت درخت مي‌کنند.
وي‌ اظهار داشت: اين امام‌زاده واجب‌التعظيم نيز طبق شجره‌نامه معتبر، فرزند امام موسي‌ کاظم(ع) است و صاحب کراماتي‌ نيز مي‌باشد.
يکي‌ از اهالي‌ اين روستا نيز گفت: شهرت اين درخت خونين در دوران پادشاهي‌ سلطان حسين صفوي‌ به حدي‌ رسيده بود که از آن زمان، افراد متعددي‌ جهت تحقيق و تفحص در صحت وسقم آن به اين منطقه آمدند.
احمد مولايي‌ افزود: از جمله آثار برخي از اين افراد مي‌توان به رساله «چنار خونبار» ميرزا قوام‌الدين محمدبن مهدي‌ حسيني ‌سيفي ‌قزويني»، «مخزن البکاء» اثر ملامحمد صالح برغاني"، کتاب «کرامات» اثر سيدموسي‌ زرآبادي‌، «مقتل سفينة‌النجاة» اثر ابن علي‌ شيرازي"، «نفايس الاخبار» واعظ اصفهاني‌، رساله «چنار خونبار» ميرزا رضا کامل حسيني ‌قزويني"، «منتخب‌التواريخ» محمدهاشم خراساني‌، اشاره کرد.
وي‌ اضافه کرد : همچنين شيخ مجتبي‌ قزويني‌ در کتاب «بيان الفرقان»، نمازي‌ شاهرودي‌ در مستدرک «سفينة البحار»، شهيد محراب آيت‌الله دستغيب در «داستان‌هاي‌ شگفت» و مرحوم آيت‌الله‌العظمي‌ مرعشي‌ نجفي‌ نيز در «حاشيه عروة الوثقي‌» به اين درخت اشاره‌اي‌ داشته‌اند.
مولايي‌ اظهار داشت: درخت سال‌هاست که در کنار امامزداه قرار دارد و دقيقا صبح روز عاشورا از تنه آن خون جاري‌ مي‌شود.
وي‌ ادامه داد: نکته جالب اينکه ماه‌هاي‌ قمري‌ سالانه ده روز جلو حرکت مي‌کند و جاري‌ شدن خون هم هماهنگ با تقويم ماه‌هاي‌ قمري‌ تغيير مي‌کند.
مولايي‌ اضافه کرد: اين درخت با ده متر قطر و سي متر ارتفاع، داراي‌ قداست خاصي‌ در بين اهالي‌ روستاي‌ زرآباد مي‌باشد که هر ساله به محل تجمع زوار و عاشقان اهل بيت(ع) تبديل مي‌شود.
عاشوراي حسيني در کنار بقعه و چنار خونبار آن براي مردم منطقه و کساني که از راه‌هاي دور خود را به آنجا مي‌رسانند، دنيايي ديگر است.
نوحه‌سرايي و سينه‌زني، با قطرات خون جاري از شاخسار، محشري برپا مي‌کند که انسان خسي مي‌شود در ميقات و ميقات، عرفه است ولي نه به معناي شناخت که گمگشتگي را تداعي مي‌کند.
احمد رضايي، ساکن قزوين نيز از جانب پدر و پدربزرگ نقل مي‌کند که همه ساله اين منظره ديده شده و تاخير‌ي در آن نيست.
مجتبي‌ مرادي،‌ يکي‌ از اهالي‌ اين روستا درباره آمدن خون از درخت مي‌گويد: اکثر افراد اين روستا از بزرگ و کوچک همه ساله نظاره‌گر اين صحنه عجيب و معنوي‌ در روز شهادت امام حسين(ع) هستند.
وي‌ افزود: مؤمنين و خيّرين هر ساله در شب‌هاي‌ محرم‌الحرام در اين مکان گرد هم مي‌آيند و از محل نذورات، تمامي‌ زايراني‌ را که براي‌ عبادت، سختي‌ راه را بر جان مي‌خرند، اطعام مي‌کنند.
وي‌ اظهار داشت: هر ساله شاهد حضور گسترده‌تري‌ از مردم اقصي‌ نقاط کشور اسلامي‌ در اين مکان هستيم.
معاون فرهنگي‌ و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي‌ و گردشگري‌ استان قزوين با اشاره به وجود چنار خونبار زرآباد در «الموت» قزوين گفت: اين درخت هر سال در صبح عاشورا خون‌چکاني‌ مي‌کند و به همين جهت عاشقان زيادي‌ از سراسر کشور و همچنين از کشورهاي‌ مختلف جهان از قبيل پاکستان، هند، بحرين، افغانستان ،کويت و امارات براي‌ ديدن اين درخت به اين منطقه مي‌آيند.
محمدعلي‌ حضرتيها افزود: سال گذشته حدود 22 هزار نفر در شب عاشورا از اين درخت ديدن کردند و امسال هم تمهيداتي‌ براي‌ رفاه حال عزاداران حسيني‌ در اين منطقه پيش‌بيني‌ شده و تجهيزات لازم هم در منطقه مستقر است. روستاي‌ «زرآباد» از توابع بخش رودبار الموت، در 85 کيلومتري‌ شمال قزوين واقع شده است.


http://www.baztab.com/
نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۸ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |