علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

به دست آوردن برق از درختان

 کاهش منابع انرژی از جمله عواملی است که سبب می‌شود بسیاری از دانشمندان به فکر تولید فرآورده‌های مورد نیاز زندگی از راه‌های دیگر بیفتند. این بار اما اتفاق جالبی افتاده است که در نوع خودش نادر و کم‌نظیر به شمار می‌آید. دکتر بابک پرویز، استادیار ایرانی مهندسی برق دانشگاه واشنگتن موفق شد برای نخستین بار به کمک پژوهشگران این دانشگاه، از درختان، جریان الکتریکی هر چند اندک ولی قابل اندازه‌گیری و به میزان کافی برای راه‌اندازی یک مدار الکتریکی بگیرد. بر اساس تحقیق جدیدی که در نشریه موسسه مهندسان برق و الکترونیک (

The IEEE Transactions on Nanotechnology) به چاپ رسیده، می‌توان از درختان انرژی الکتریکی گرفت که هر چند میزان آن اندک است، اما تولید آن در مقادیر زیاد و قابل توجه امکان‌پذیر است. به گزارش ایسنا، پرویز درباره این دستاورد جدید می‌گوید:‌ «تا جایی که ما می‌دانیم این اولین پژوهشی است که طی آن محققان موفق شده‌اند با چسباندن الکترودها به داخل یک درخت به طور کامل از آن برق به دست بیاورند».

محققان دانشگاه

MIT در پژوهشی که سال گذشته انجام شد، دریافتند زمانی که یک الکترود در درون گیاه قرار گیرد و الکترود دیگر در خاک اطراف آن جاسازی شود، انرژی با ولتاژ بالای 200 میلی ولت از گیاهان قابل دستیابی است. این محققان از آن زمان شرکتی را راه‌اندازی کردند، که حسگرهای جنگلی در تعداد انبوه برای استخراج این منبع انرژی الکتریکی جدید تولید کند.

پرویز و تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه واشنگتن هم در جست‌وجوی یک تحقیق آکادمیک در حوزه استفاده از برق درختان به وسیله ساخت مدارهایی برای بیرون کشیدن این انرژی بودند. آن‌ها برای نخستین بار موفق شدند یک مدار الکتریکی را فقط با استفاده از برق درخت به کار بیاندازند. این محققان وسیله‌ای موسوم به «مبدل تقویتی» ابداع کرده‌اند که می‌تواند با همین اندک برق موجود در درخت به کار بیافتد.

این وسیله ولتاژ پایین را دریافت کرده و آن را برای تولید برق و خروجی بیشتر ذخیره می‌کند. برای مثال این دستگاه اگر حداقل 20 میلی‌ولت ورودی برق داشته باشد، خروجی آن 1/1 ولت خواهد بود که می‌تواند حسگرهای با مصرف پایین را به کار بیاندازد. پرویز تصریح کرد که هر چند ابزار الکتریکی معمولی با این نوع ولتاژ و جریان برق ضعیف حاصل از درختان که ما به آن دست یافته‌ایم، قابل کار کردن نیستند، اما این میزان برق برای ابزار در مقیاس‌های نانو قابل بهره‌برداری و سودمند است. وی خاطر نشان کرد: «با به بازار آمدن نسل‌های جدید فن‌آوری‌ها، تصور می‌کنم بازگشت به گذشته ضرورت دارد تا دریابیم در زمینه‌ تولید منابع انرژی چه سیستم‌های کارآمد و چه تکنیک‌هایی ناکارآمد بوده‌اند. پدیده تهیه برق از درخت کاملا متفاوت از آزمایشات معمولی است که با سیب‌زمینی یا لیمو انجام شده است».

وی یادآور شد که هنوز دقیق معلوم نیست که این ولتاژها از کجا می‌آیند، اما به نظر می‌رسد، برخی از سیگنال‌دهی‌ها در درختان شبیه به فرایند‌هاییند که در بدن انسان اتفاق می‌افتد، اما سرعت آن پایین‌تر است. پرویز که برق درختان را جایگزین انرژی خورشیدی برای بسیاری از کاربردها نمی‌داند، ادامه داد: «من مشتاقم که نتایج این تحقیق را برای بررسی نحوه عملکرد درخت‌ها در این زمینه آزمایش کنم».

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۸/٧/٢٠ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |