علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

معرفی روز شمار هفته منابع طبیعی و آبخیزداری امسال
 
سایت پیام سبز:
حفظ و احیای منابع طبیعی، ضامن شکوفایی ایران اسلامی به عنوان شعار فراگیر هفته منابع طبیعی گزینش و اعلام شد.
بر اساس این گزارش: هفته منابع طبیعی که از روز پانزدهم اسفند ماه برابر معمول همه ساله شروع می شود با برپایی جشن های باشکوه درختکاری در سراسر میهن اسلامیمان، جلوه و فروغ ماندگاری می یابد.
مدیریت ترویح منابع طبیعی، آبخیزداری و آموزش سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور سیاست¬هی اجرایی این هفته را طراحی کرده و با تشکیل ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی تمامی روند عملی آن را متمرکز ساخته است.
این گزارش سپس اضافه می کند:
عناوین دیگر روزهای هفته منابع طبیعی امسال از این قرار است:
16/12/87 : منابع طبیعی، سازمان های مردم نهاد و آموزش های دینی.
17/12/87 : منابع طبیعی، پژوهش، آموزش و رسانه ها.
18/12/87 : منابع طبیعی، آبخیزداری و بهره برداری های مطلوب از سرزمین.
19/12/87 : منابع طبیعی، مراتع( طبیعت گردی، گیاهان دارویی و بهره برداران.)
20/12/87 : منابع طبیعی، بسیج سازندگی و نهضت سبز.
21/12/87: منابع طبیعی، قانون و حفاظت.
این گزارش در خاتمه تصریح می کند:
برای فرهنگ سازی و غنای هر چه گسترده تر محورهای حفظ و احیای منابع طبیعی که ضامن شکوفایی ایران اسلامی به شمار می آید این سیاست های اجرایی تدوین و برنامه ریزی شده است:
- نواختن زنگ سبز در مدارس کشور، ایراد سخنرانی برای نوباوگان و سرمایه های آینده کشور با هدف پاسداشت جنگل و مرتع و تاثیر آبخوان ها در شکوفایی و سرزمین با زبانی ساده و تاثیر گذار و همچنین غرس نهال.
- برپایی نمایشگاه و جلب مشارکت اقشار تاثیرگذار و دستگاه های ذیربط (روحانیون ، دانش¬آموزان، بسیج، دهداری ها، شهردارهای ها، امور گردشگری، محیط زیست، دست اندرکاران نهضت سبز و غیره).
- ترویج مطلوب فرهنگ منابع طبیعی با چشم اندازهای جذاب از طریق رسانه ها (صدا و سیما، جراید، خبرگزاری ها و سایت های فراگیر).
- برپایی مراسم هفته منابع طبیعی در عرصه ها و افتتاح همزمان پروژه ها (مضربی از 30 به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی).
- قدردانی و تجلیل از نفرات برگزیده، نمونه ها و چهره های ماندگار منابع طبیعی و آبخیزداری با هماهنگی ستاد سازمان.
- تامین، توزیع و غرس نهال مورد نیاز دستگاه های ملی، نهضت سبز و شیفتگان منابع طبیعی، همچنین حضور و سخنرانی مدیران و کارشناسان در محافل و مجامع عمومی، مراسم نماز جمعه، مساجد و ...
- مستند سازی فعالیت های هفته منابع طبیعی و آبخیزداری.
- بسیج مردمی جهت حضور در عرصه های منابع طبیعی به منظور احیای سنت دیرینه غرس نهال.
- نامگذاری مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی، پارک های جنگلی و ... به نام میمنت اثر شهدای معظم، خادمین و پیشکسوتان با هماهنگی سازمان.
- حتی الامکان مدیریت برگزاری هفته منابع طبیعی در سال جاری به تشکل های مردمی پر تلاش و سازمان های مردم نهاد و سایر گروه های ذیربط مردمی شیفته منابع طبیعی محول شود.
هفته منابع طبیعی مبارکباد
نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸٧/۱٢/۱۸ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |