علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

1.            عدم شناخت كافي از وضع موجود منابع طبيعي كشور .

2.      نامتناسب بودن اعتبارات، چارت تشكيلات و نيروي انساني موجود با در نظر گرفتن جايگاه، وسعت و اهميت منابع طبيعي و عدم تجديد نظر لازم در موارد ياد شده با توجه به تحولات اجتماعي و افزايش جمعيت كشور در دهه هاي اخير.

3.      عدم وجود جايگاه مناسب براي منابع طبيعي در طرح هاي عمراني كشور به گونه اي كه برخي از طرح ها و پروژه هاي عمراني سبب افزايش روند تخريبي منابع طبيعي مي شوند كه لازم است قبل از بررسي و تصويب، هماهنگي لازم به عمل آيد و جبران خسارات وارده به منابع طبيعي جهت بازسازي مجدد به گونه اي لحاظ گردد.

4.            جامع نبودن قوانين منابع طبيعي و نقض آن توسط ساير قوانين و مقررات دستگاه‌هاي ديگر

5.      عدم آگاهي بهره برداران و عدم توجه كافي به بخش منابع طبيعي در برنامه ريزي رسانه ها و دستگاه هاي تبليغي كشور در جهت تنوير افكار عمومي و جلب مشاركت عامه در حفاظت اصلاح و توسعه منابع طبيعي كشور.

6.            عدم تكافوي تحقيقات كاربردي و پايه اي متناسب با نياز بخش اجرا و عدم رابطه منطقي بين پژوهش، آموزش و اجراء

7.              كمبود تسهيلات بانكي و عدم توجيه بانك ها در پرداخت به موقع آن به مجريان طرح هاي منابع طبيعي.

 8.        عدم وجود وحدت و رويه در محاكم قضائي در برخورد با متخلفين و متجاوزين به منابع طبيعي كشور.

 

به نظر مي رسد فعاليتهاي‌ ضروري‌ زير براي‌ آموزش‌ روستائيان‌ و عشايرتوسط‌ ارگان‌هاي‌ مسئول‌ ترويج‌ بتواند تا حدودي براي جلوگيري از روند تخريب موثر باشد.

- حفظ‌ مناطق‌ جنگلي‌ و جلوگيري‌ از انهدام‌ آنها با استفاده‌ از شيوه‌هاي‌ مشاركت‌مردمي‌.

- توسعه‌ جنگل‌هاي‌ مصنوعي‌ و ايجاد انگيزه‌ براي‌ كاشت‌ و پرورش‌ درخت .

- حفظ‌ و احياي‌ مراتع‌ ملي‌ از طريق‌ ايجاد انگيزه‌هاي‌ اقتصادي‌، اجتماعي‌ در بين‌روستائيان‌ و دامداران‌ و عشاير.

- توسعه‌ مراتع‌ مصنوعي‌ و ايجاد انگيزه‌ براي‌ كاشت‌ و پرورش‌ و بهره‌ برداري‌ فني ازآنها.

- اداره‌ امور آبخيزها از طريق‌ اجراي‌ عمليات‌ فني‌ با مشاركت‌ جوامع‌ ذيربط‌.

- تقويت‌ منابع‌ آب‌ زير زميني‌ از طريق‌ پخش‌ سيلاب‌ و تزريق‌ آب‌ به‌ منابع‌ زيرزميني‌.

در تهيه‌ و تدوين‌ متن‌ و محتواي‌ هر يك‌ از اين‌ برنامه‌ها قبل‌ از هر فعاليت‌ تبيين‌ وتفهيم‌ اصول‌ و مباني‌ فني‌، اقتصادي‌ و اجتماعي‌ مربوط‌ به‌ هر يك‌ از اين‌ منابع‌ كه‌ در واقع‌ شالوده‌ طرح‌ و اجراي‌ اين‌ گونه‌ برنامه‌ها است‌ ضرورت‌ دارد

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۸/٢٦ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

***sequoia giganteum

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸٦/۸/٢٠ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

   ابزارآلات بهره برداری از محصولات فرعی جنگل

  مربوط به موضوع : ( منابع طبیعی )

مقدمه :

بهره‌برداري از جنگل يك نوع برداشت چوب از درختان جنگلي و مراتع شهر است كه مترادف با موازين علمي و فني و زيست‌محيطي است و در عين‌حال از اصول اقتصادي و اجتماعي پيروي نمايد، مهمترين اصل در بهره‌برداري اصل استمرار مي‌باشد.

مفهوم علمي بهره‌برداري از جنگل را مي توان چنين تعريف كرده به بهره برداري از جنگل عبارتست از انداختن درختاني كه در جهت بهره برداري معين و نشا نگهداري شده اند، تبديل اين درختان و انتقال فرآورده هاي چوبي به محل‌هاي دپي و انبار به منظور توليد ديگر فرآورده‌ها (چوب، كاغذ، فيبر و...) و عرضه به خريداران و مصرف‌كنندگان.

اين امر از ديرباز رايح بوده و هم اكنون نيز در حال اجراست و در آينده هم به طور قطع ادامه خواهد داشت


ادامه مطلب

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۸/۱٩ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

باغ گیاه شناسی نوشهر ( ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر ) با مساحت 5/34 هکتار که در ابتدا، آربورتوم (دارباغ/Arboretum)  و سپس باغ اکولوژی نامیده می شد، در سال 1333 با تلاش دکتر حبیب الله ثابتی (1293-     ) تأسیس گردید و یکی از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی کشور محسوب می شود.در تاریخ مزبور حدود 7 هکتار از زمین های « ایستگاه کشاورزی نوشهر»  با هدف مطالعات بوم شناختی (اکولوژیک) و بررسی سازگاری گونه ها ، برای کاشت گونه های درختی و درختچه ای در نظر گرفته شد.در سال 1364 بخش تحقیقات گیاه شناسی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور بر اساس مناطق گیاه گیتاشناسی (جغرافیای گیاهی) و  تنوع اقلیمی،  5  نقطه کشور  را  برای  احداث  باغ گیاه شناسی در نظر  گرفت و با  توجه  به  قدمت  باغ  اکولوژی  نوشهر،  این مکان  برای  ایجاد  باغ  گیاه شناسی شمال انتخاب شد.این باغ از نظر وسعت و قدمت ، دومین باغ گیاه شناسی کشور است. هدف اولیه از احداث این باغ مانند دیگر باغ های گیاه شناسی دنیا آموزش و تحقیقات بنیادی  درباره  گیاه شناسی  بود. در واقع  انتقال  گونه های  جنگلی بومی و  وارد کردن  گونه های  غیر بومی و ایجاد  مجموعه های  مختلف  و توده های  آزمایشی از  گونه های متفاوت  با ریخت های زینتی متنوع، از گام های نخستین هر باغ گیاه شناسی به شمار می آید. به همین دلیل گونه های بومی و غیر بومی به مرور زمان به تدریج در فضای پیش بینی شده باغ که   8 تا   10 هکتار آن  آربورتوم (دارباغ) بود کشت شد.با گذشت زمان  برخی پایه های کاشته شده از بین رفت ولی تعداد زیادی هم باقی ماند و هم اکنون 450 گونه درختی و درختچه ای چوبی در 73 قطعه این باغ وجود دارد.    در این باغ همانند سایر باغ های گیاه شناسی دنیا در کنار دارباغ، بخش های مختلفی از جمله بخش درختچه های زینتی ، گیاهان معطر و پَرچین سازی ، سوزنی برگان ، گیاهان پیازی ، گیاهان گرمسیری، گیاهان دارویی ، توندرا ، باغ رده بندی (سیستماتیک) ، گلخانه گیاهان گرمسیری و هرباریوم در نظر گرفته شده است.

برخی از گونه های شاخص باغ گیاه شناسی نوشهر عبارت اند از: دارتالاب،لاله دار (درخت لاله) بلوط چوب پنبه ای ، توت آمریکایی  ،  توت کاغذی عنبر سائل ، ژینکگو (ژنکو)  تونگ ، آروکاریا ، نوئل نقره ای،  شبه سرو.                                                     ،

گونه های تونگ ، بلوط چوب پنبه ای ، لاله دار و ژينکگو اولین بار در ایران در این باغ کاشته شد و تنها پایه بلوط چوب پنبه ای کشور نیز در باغ گیاه شناسی نوشهر قرار دارد. 

تعداد زیادی از گونه های درختی و درختچه ای موجود در این باغ ارزش دارویی فراوانی دارد اما بسیاری از متخصصان حتی از وجود آنها در ایران بی اطلاع اند یا آنها را از نزدیک ندیده اند.

هر باغ گیاه شناسی باید سامانه ای پویا برای شناسایی گونه های بومی و غیر بومی داشته باشد.از این رو وجود هرباریوم برای تحقق این اهداف و همچنین مکانی برای نگهداری نمونه های گیاهی خشک شده ضرورت دارد.به همین دلیل در سال 1376 هرباریوم باغ گیاه شناسی نوشهر تأسیس شد که اکنون با داشتن 15 هزار نمونه گیاهی بزرگ ترین هرباریوم شمال و یکی از مهم ترین منابع گیاه شناسی کشور است.

مجری طرح ملی جمع‌آوری گیاهان مازندران و مسؤول هرباریوم نوشهر گفت: این مرکز با داشتن  ۱۵هزار نمونه گیاهی ، که از ارتفاعات دماوند تا شبه جزیره میانکاله جمع آوری شده است، بزرگترین هرباریوم شمال و یکی از مهم‌ترین منابع گیاه‌شناسی کشور است.

طیبه امینی افزود: نمونه های موجود در این هرباریوم شامل 1300 گونه،۵۷۰ جنس و ۱۱۵ تیره است که  ۷۰گونه، نمونه‌های بومی انحصاری(اندمیک) محسوب می‌شود.

طیبه امینی با اشاره به اینکه در هرباریوم ، نمونه‌های گیاهی به صورت خشک شده و تحت شرایط معین نگهداری می‌شود، یادآور شد: هرباریوم نوشهر، بخشی از باغ گیاه شناسی نوشهر است و فعالیت آن از سال ۱۳۷۶   آغاز شد.

وی اظهار داشت : با وجود رطوبت بالا در شمال کشور که نگهداری از نمونه های گیاهی را مشکل می‌کند نمونه های موجود، وضع مطلوبی دارد و رطوبت در حد  ۴۰ درصد نگه داشته می‌شود.

امینی تصریح کرد : هدف اصلی از ایجاد هرباریوم، تسهیل در آموزش گیاه شناسی و همچنین نگهداری گونه‌های نادر است.

مسؤول هرباریوم نوشهر درباره مراحل انتقال گیاه از محیط طبیعی به هرباریوم گفت : نمونه‌های گیاهی با گردش در طبیعت جمع‌آوری و  بعد از پرس و  خشک شدن ، ضد عفونی  و  به  کاغذ مخصوص  منتقل می‌شوند.

پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اضافه کرد : هرباریوم در جهان قدمتی   دست کم 500 ساله دارد و در زمان حاضر هرباریوم های بزرگی با چند میلیون نمونه گیاهی در کشورهای مختلف دایر است.

امینی تصریح کرد : در ایران هرباریوم باغ گیاه شناسی در کرج ، با ۱۲۰ هزار نمونه گیاهی، بزرگترین مرکز است.

وی درباره امکانات هرباریوم نوشهر گفت: ساختمان این هرباریوم ۱۲۰متر مربع وسعت دارد و به دلیل قدمت آن ، فراهم‌آوردن محیط مناسب برای نمونه‌های گیاهی مشکل است.

این  پژوهشگر ، مشکل نیرو  و   کمبود  خودرو   را   از    دیگر     موانع        برشمرد        و    گفت:
خبرهای مربوط به قصد مدیران بندر نوشهر برای تبدیل بخشی از باغ گیاه‌شناسی به جاده عبور تریلرهای بندر ، نگران‌کننده است.

امینی درباره طرح‌های آینده یادآور شد : طرح ملی نگارش فلور ایران به فارسی و تیره‌های افرا ، توسکا و جنس نمدار وهمچنین نگارش فلور استان مازندران از طرح‌های آتی است.

وی با اشاره به همکاری خوب این مرکز با مراکز دانشگاهی و پژوهشی بیان داشت : دانشجویان و پژوهشگران حتی از استان‌های دیگر به هرباریوم نوشهر می‌آیند.

فعالیت هرباریوم باغ گیاه شناسی نوشهر منجر به کشف دو گونه و شناسایی دو گونه جديد شده است:

              spiraea sheikhii   Zare  Fam. :Rosaceae                                                        

 Sorbus tiliaefolia   Zare & Amini & Asadi     Fam.:Rosaceae                          

 Oenothera sinuata  L.     Fam. :onagraceae                                                  

Sida rhombifolia  L.        Fam. :Malvaceae                                                       

 دو گونه اول برای اولین بار در جهان و دو گونه بعدی برای نخستین بار در ایران گزارش شده است. حبیب زارع کاشف گونه spiraea  sheikhii  zare  به پاس قدردانی از یک عمر تلاش مهندس احمد شیخی که در سال ۱۳۵۳ گلخانه بزرگ « نِیرَنگ » را در نوشهر تأسیس کرد، اسم وی را برای نام علمی این گیاه برگزید.

منبع:

http://jangalhayeshomal.persianblog.ir

 

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۸/۱۱ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

يكي از دوستان منابع ازمون كارشناسي ارشد  رو خواسته بود كه تقديم به اين دوست  و همه داوطلبين عزيز مي كنم.

نام درس           

استاد طراح

منابع

دانشگاه

جنگل شناسي

15 سوال

دكتر مهاجر

جزوه كلاسي دكتر مهاجر

و

كتاب جنگلشناسي(مصدق)

تهران

اكولوژي جنگل

15 سوال

دكتر رحماني

دكتر ثاقب طالبي

جزوه

جزوه

**

**

بهره برداري جنگل و

حمل و نقل

30 سوال

دكتر ساريخاني

كتاب بهره برداري جنگل

**

اندازه گيري و جنگلداري

30 سوال

دكتر نميرانيان

جزوه كلاسي

كتاب اندازه گيري و زيست سنجي جنگل(نميرانيان)

يا

 بيو متري جنگل

(دكتر زبيري)

 

**********

45000rials

اقتصاد جنگل

15 سوال

دكتر ارسطو سعيد

كتاب

مباني اقتصادي عملي اداره جنگلها

********

قوامين و مديريت منابع طبيعي

 15 سوال

دكتر شامخي

دكتر رضواني

جزوه

جزوه

جزوات قوامين سازمان جنگلها و...

******8

 ازاد نوشهر و چالوس

زبان تخصصي

30 سوال

مقالات  ترجمه شده منابع طبيعي (دكتر فايزي پور)

و........

 

 *********

 تهران

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۸/۸ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

هدف و وظائف كلي

الف- هدف


حفظ و حمايت ، احيا ، توسعه و بهره­برداري از جنگلها و مراتع و اراضي جنگلي و بيشه­هاي طبيعي و اراضي مستحدثه ساحلي ، حفظ و حمايت و اصلاح خاكهاي كشور

وظائف اساسي
- حفظ ، حمايت ، حراست و بهره­برداري صحيح از جنگلها و مراتع و توسعه جنگلها و مراتع دست كاشت و ترويج جنگلكاري و احيا جنگلها و مراتع مخروبه

- تاسيس و تشويق به ايجاد مجتمع­هاي صنعتي و تعاوني جهت بهره برداري اصولي از جنگلها و مراتع طبق قوانين و مقررات مربوطه.

- تهيه و اجراي طرحهاي بزرگ جنگلكاري و احيا جنگلها و مراتع و تاسيس پاركهاي بزرگ و مجهز جنگلي

- اجراي قوانين و مقررات مربوط به جنگلها و مراتع، خاك و اراضي ساحلي و قوانين ديگري كه با وظائف سازمان جنگلها و مراتع كشور بستگي دارد.

بررسي در زمينه­هاي جنگل و مرتع، امور فني خاك، جنگل و مرتع و تثبيت شنهاي روان

تاريخچه سازمان

 

 منبع:http://www.frw.org.ir/fa/saruquz/darbure_suzmun/index.htm

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۸/٤ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۸/۱ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |