علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/٥/۳٠ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

تازه ترين دستاوردهاي يك پژوهشگاه وابسته به وزارت كشاورزي، جنگلداري و ماهيگيري ژاپن نشان ميدهد كه پياده روي در محيط سرسبز باغ و جنگل، بدن انسان را در برابر ابتلا به بيماري سرطان مقاوم مي كند.
برپايه گزارش علمي روزنامه آساهي، اين موضوع در آزمايشي كه روي بدن 12 مرد 37 تا 55 ساله انجام شده است، روشن شده.اين 12 نفر از ميان كساني برگزيده شدند كه در زندگي شهري از فشار عصبي زيادي رنج مي بردند. اين 12 نفر به مدت سه روز در ميان درختان سر سبز جنگلي، روزانه به مدت دو ساعت پياده روي مي كردند.
پژوهشگران پس از انجام اين آزمايش در روزهاي دوم و سوم پياده روي اين افراد، اقدام به اندازه گيري سلول ان كي كردند كه كارش نابودكردن سلولهاي سرطاني در بدن است.
اين آزمايش نشان داد كه در روز دوم، سطح فعاليت سازنده سلول ان كي در بدن اين افراد به گونه ميــانگين 26,5درصد و در روزسوم 52,6 درصد نسبت به وضعيت معمولي بيشتر شده است.
اين آزمايش همچنين نشان داد كه پس از پياده روي در ميان درختان سر سبز، شمار سلول هاي ان كي در خون و اندازه پروتيينهاي ضد سرطاني كه اين سلول از خود خارج مي كند نيز افزايش يافته است.
پژوهشگران گفتند: هنگامي كه توانايي سلول ان كي بيشتر شود، نيروي پادتن بدن در برابر بيماري سرطان هم بالا مي رود.
پژوهشگران بر اين باورند كه فشار عصبي (استرس) موجب كاهش فعاليت سلول ضد سرطان ان كي مي شود، اما درختان باخارج كردن ماده فيتونسيد از خود، فشار عصبي انسان را پايين مي آورند.

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/٥/۳٠ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استانها


استان سیستان و بلوچستان
استان ایلام
آذربایجان غربی
استان مرکزی
استان اصفهان
استان قم
استان زنجان
استان کرمان
استان خراسان
استان مازندران
استان بوشهر

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/٥/٢٧ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

تا زماني كه انسان در عرصه گيتي زندگي مي كند و پيش از آنكه يك رويداد فلكي طومار زندگي او را در هم پيچيد، همواره بايد بياموزد كه چگونه زندگي كند، به چه نحو از مواهب طبيعي برخوردار گردد. استفاده نابخردانه از منابع طبيعي به بهانه هايي همچون تامين زمين براي مسكن، غذا و ساير امكانات زندگي، اين جمعيت را بسويي مي كشاند كه نتيجه آن پيشروي به سوي عرصه هاي اكولوژيكي طبيعي و دست نخورده و يا تبديل زمين هاي مرغوب كشاورزي در محدوده شهرها مي باشد. از اين رو اراضي جنگلي و مرتعي شيب دار به زراعت هاي ديم بي حاصل تبديل مي‌شوند.جنگل هاي تخريب شده و مراتع فقير و بي مايه آخرين رسنتي هاي خود را در اختيار دامهاي گرسنه قرار داده، حرارت بيابانها و داغي شنزارها اراضي همجوار خود را درهم نورديده و همه و همه حلقه محاصره بر انسان را لحظه به لحظه تنگ تر كرده و نهايتاً موجب افزايش بهره برداری انسان از ساير مناطق گرديده است و اين مسئله پيامدي جز كاهش ذخاير منابع طبيعي در داخل و خارج از زمين را به دنبال نداشته است. به اين صورت همواره سطح آبهاي زيرزميني پايين تر رفته، محيط زيست اعم از زمين، هوا و آب آلوده تر شده و بروز وقايع ناهنجاري از قبيل بروز سيلابها و شتشوي حجم عظيمي از خاك هاي حاصلخيز كشاروزي فزوني يافته است. در ادامه اين داستان غم انگيز برداشت انسان از طبيعت بيش از پتانسيل آن و بدون رعايت هيچگونه اصول منطقي و علمي صورت مي پذيرد و به هر طرف كه بنگريم برآيند همزيستي انسان و طبيعت چيزي جز حركت به سوي ايجاد بي نظمي و اغتشاش در طبيعت و محيط زيست نمي باشد. روند رو به افزايش سيل در كشور به خوبي نشانگر بروز اوضاعي است كه بر منابع طبيعي وارد شده است و اگر امروز با‌ آن برخورد صحيح و مسئولانه نشود در آينده ممكن است خطراتي ايجاد كند كه جلوگيري از آنها امكان پذير نبوده و يا با هزينه اي سنگين و مشكلات فراوان انجام پذيرد. اكنون سخن گفتن از منابع طبيعي تجديد شونده بيش از هر زمان ديگري ضرورت دارد، ضرورتي اجتماعي و انساني كه نمي تواند تنها به بحث‌هاي خصوصي كارشناسي بسنده نمايد بلكه بايد در جهت تنوير افكار عمومي و افزايش معرفت اجتماعي در زمينه منابع طبيعي گامهاي اساسي برداشت و منابع طبيعي را به جامعه اعم از مردم عادي، مسئولان و سياست گذاران و مراكز تصميم گيرنده كشور معرفي نمود.

http://khosromk.blogfa.com/  م

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸٦/٥/٢۱ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

1) چشم‌هاي ما از بدو تولد همين اندازه بوده‌اند، اما رشد دماغ و گوش ما هيچ‌وقت متوقف نمي‌شوند.

2) اكثر افراد در كمتر از 7 دقيقه خوابشان مي‌برد!
3) يکي از رايج‌ترين اسم‌ها در جهان «محمد» مي‌باشد.
4) 56% افرادي كه دست چپ هستند، تايپيستند.
5) غير ممکن است که بتواني با چشمان باز، عطسه کني!
6) يک سوسك مي‌تواند 10 روز بدون سرش زندگي كند.
7) ما در طول زندگي‌مان، 18 کيلو پوست مي‌اندازيم.
8) رنگ مورد علاقه 80% از آمريکايي‌ها، آبي مي‌باشد!!
9) اگر مي‌خواهي از آرواره يک تمساح جان سالم به در ببري، انگشت‌هايت را در چشمانش فرو کن. فورا به ‌شما اجازه مي‌دهد كه فرار كني!
10) وقتي شخصي در سريلانکا سرش را از طرفي به طرف ديگر تكان مي‌دهد، يعني «باشه»!
11) در اين دنيا تعداد جوجه‌ها از آدم‌ها بيشتر است.
12 يکي از شگفتي‌هاي رياضي اين است‌ که وقتي عدد 111111111 را در خودش ضرب كني، جواب خواهد شد؛ 12345678987654321
13) دكمه # (فون) كه روي كيبرد مي‌باشد، «اُكتُسرپ» خوانده مي‌شود.
14) «گربه» تنها حيوان خانگي هست كه در كتاب مقدس به آن اشاره‌اي نشده است.
15) نوارهاي لاستيكي خيلي طول مي‌كشد تا سرد شوند.
16) «Dreamt» تنها كلمه‌ايست که در زبان انگليسي با mt تمام مي‌شود!!
17) «يويو» اولين بار به عنوان يک سلاح در فيليپين استفاده مي‌شد!
18) شهر مکزيک هر سال 25.5 سانتيمتر، نشست مي‌كند.
19) مغز در هنگام خواب فعالتر از وقتي‌ است که تلويزيون مي‌بينيد.
20) ناخن انگشت وسط زودتر از ناخن انگشت شصت، رشد مي‌كند.
21) تنها لغتي که در انگليسي با تمام اصوات، پشت سر هم ادا مي‌شود «subcontinental» مي‌باشد.
22) در واشنگتن‌ بيشتر از مردمانش، تلفن وجود دارد.

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸٦/٥/٢۱ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

نگاهي به وضعيت درخت گردو در جنگل‌هاي شمال

نوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۵/۰۲‬

داخلي. اقتصادي. درخت. گردو. جنگل‌هاي شمال.

گردو

درخت گردو ازجمله درختان چند منظوره محسوب مي‌شود كه از چوب ، برگ وميوه آن استفاده‌هاي متعددي مي‌گردد.

اين درخت در تمام نيم رخ شمالي رشته كوه البرز در استان‌هاي گيلان و مازندران و گلستان ، از جلگه و ساحل تا ارتفاع يك هزار و ‪ ۵۰۰‬متر از سطح دريا ديده مي‌شود.

به گفته كارشناسان جنگل ، از ميوه اين درخت ، گذشته از مصرف خوراكي ، مي‌توان مواد دارويي و صنعتي فراواني ساخت و از اين رو لازم است به آن توجه بيشتري شود.

يكي از كارشناسان‌ارشد جنگلداري درگفت وگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي در باره ويژگي‌هاي درخت گردو گفت : اين درخت تك پايه، از تيره گردو است و اغلب به صورت پراكنده ديده مي‌شود.

" ميثم ميارعباسي " افزود : تاكنون جنگل خالص گردو مشاهده نشده است ولي به دليل ارزش فراوان صنعتي و خوراكي ، ازديرباز در بيشتر نقاط ايران، حتي در مناطق ييلاقي كاشته مي‌شد.

وي ادامه داد: گردو درختي‌است نورپسند باريشه عميق كه رشد كندي دارد ولي زياد عمر مي‌كند و بهترين روش تكثير آن از راه بذر و سپس پيوند در فصل پاييز و بهار است.

ميارعباسي يادآورشد: اين درخت ، از درختان بسيار مفيد محسوب مي‌شود و در پوست، شاخه، تنه، برگ و پوست سبز ميوه آن ماده‌اي به نام ‪JUGLANDINE‬ (جاگلاندين ) وجود دارد كه در رنگرزي مصرف فراواني دارد.

اين كارشناس ارشد جنگلداري تصريح كرد:مغز گردو سرشار از روغن است برون- چوب آن، مشخص و زردرنگ و كم ارزش و درون چوب آن ، سخت و سنگين و جلاپذير و پر نقش است و در روكش‌سازي ، منبت كاري ، مبل‌سازي و همچنين ساخت ظروف ، ارزش زيادي دارد.

وي تاكيد كرد: به دليل ارزش زياد چوب گردو و صادرات زياد آن به ويژه به كشور ايتاليا و همين طور مصرف داخلي ، اغلب درختان گردوي كهن سال و سالم جنگل‌هاي شمال ايران از بين رفته است.

به گفته ميارعباسي ، هم اكنون در حدود ‪ ۶‬درصد از درختاني كه درجنگل ها و باغ‌هاي شمال قطع مي‌گردد، اختصاص به درخت گردو دارد.

بنابرآمار، در حدود ‪ ۲‬درصد تعداد و ‪ ۴‬درصد حجم درختان شمال را گردو تشكيل مي‌دهد.

اين آمار نشان مي‌دهد كه با وجود قطع بسياري از درختان قطور گردو، هنوز هم پايه‌هايي ازاين درخت كه قطرشان از حد ميانگين جنگل‌هاي شمال بيشتر باشد يافت مي‌گردد.

يكي از كارشناسان سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخيزداري كشور درباره اين درخت به ايرنا گفت : گردو در مناطق معتدل به خوبي رشد مي‌كند و آب و هواي خيلي سرد و خشك را نمي‌پسندد.

" عيسي بوداغي " ادامه داد: در مغز گردو ويتامين‌هاي گروه ‪ B‬و ويتامين ‪ A‬وجود دارد و ميوه نارس آن از غني‌ترين منابع ويتامين ‪ C‬است.

وي اضافه كرد : عصاره آبي برگ‌هاي گردو كه عاري از وجود "جوگلون" است ، خاصيت بسيار قوي ضد باكتري و ضد ميكروب دارد.

به گفته او از مغز گردو براي روغن‌گيري استفاده مي‌شود و پس از روغن‌گيري ، كنجاله آن كه مقوي است براي تقويت گاوشيري و طيور مصرف مي‌گردد.

اين كارشناس سازمان جنگل‌ها و مراتع اضافه كرد: در كشورهاي كره و چين ، مغز گردو براي تصفيه خون و خون‌سازي و براي معالجه بيماريهاي ريه و حنجره استفاده مي‌شود.

به گفته بوداغي ، ميوه گردو را همچنين براي تحريك كليه ومعده و رفع درد معده مصرف مي‌كنند و برخي معتقدند كه مغز گردو مانع تشكيل سنگ دركيسه صفرا و كليه مي‌شود.

وي تاكيد كرد:افراط در خوردن گردو باعث ورم لوزه‌ها وايجاد زخم در دهان، به ويژه در افراد مستعد مي‌گردد.

كارشناس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور افزود: عصاره پوست سبز ميوه گردو پس از پخته شدن با رب انار، براي ورم عضلات حلق مفيد است.

بوداغي گفت:آب پوست سبز ميوه گردو براي اليتام زخم و شستشوي آن و درمان بيماريهاي پوستي و اگزما و قارچ مناسب است.

كارشناسان مي‌گويند: درختان چند منظوره، مانند گردو ، كه ميوه‌اي با مصرف خوراكي و صنعتي دارند، ضمن ايفاي نقش ساير درختان ، نظير اكسيژن‌سازي ، فضاي سبز، تثبيت خاك، گسترش تنوع زيستي و كمك به حفظ پايداري اكوسيستم ، منبع درآمدي براي ساكنان محلي نيز محسوب مي‌گردد.

به اعتقاد آنان ، چون سرشت درخت گردو به نحوي‌است كه توده‌هاي خالص تشكيل نمي‌دهد، بيشتر مناسب كاشت در حاشيه روستاها است تا هم به حفظ منظر جنگل كمك كند و هم استفاده‌هاي خوراكي و صنعتي آن منظور گردد.

جنگل‌هاي شمال باوسعت ‪ ۱/۸۵‬ميليون هكتار داراي ‪ ۹۰‬گونه درختي و‪ ۲۱۱‬گونه درختچه‌اي است.ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۰۹:۰۷ ‪سه‌شنبه، ۲ مرداد ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸٦/٥/۸ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

مهمترین رودخانه های کشور با بیش از 40 درصد آبهای جاری و 30 درصد کل نزولات آسمانی و همچنین حدود 50 سد ساخته شده و در دست احداث در حوزه زاگرس قرار دارد بنا بر اين حفظ جنگل های باقی مانده زاگرس و توسعه آنها از لحاظ تامین منابع آبی و جلوگیری از فرسایش خاک بسیار مهم است.

جنگل های طبیعی خارج از شمال چهار ناحیه رویشی زاگرس، ارسباران، ایران توران و جنگل های گرمسیری سواحل جنوب را با مساحتی حدود 11.7 میلیون هکتار در بر می گیرد[1]. حساسیت و توجه بیشتر به جنگل های شمال کشور، موجب غفلت مسئولین مربوطه به این بخش از جنگلهای کشور شده است و در نتیجه در معرض تخریب و کاهش کیفیت قرار گرفته اند.

 بخش اعظم جنگلهای خارج از شمال اختصاص به ناحیه رویشی زاگرس دارد. این ناحیه از شمال غربی ایران آغاز و تا جنوب شرقی کشور گسترش دارد. حدود 20 درصد خاک کشور و 10 استان با بیش از 50 شهرستان و 20 هزار روستا با جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر و همچنین50 درصد دام کشور در این ناحیه قرار دارد[2]. ناحیه زاگرس به دلایل متعدد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، گیاهی و جانوری یکی از مناطق کلیدی کشور است. وسعت جنگل های آن 5.2 میلیون هکتار و تعداد گونه های گیاهی این ناحیه بین 2000 تا 2500 گونه است تعداد گونه های کمیاب بین 7 تا 10 درصد و تعداد گونه های درختی و درختچه ای بالغ بر 190 گونه می باشد. با توجه به غالبیت جنس بلوط یکی از گسترشگاه های نادر جهان است. اداره این جنگلها به دلیل پراکنده بودن روستاها در عرصه های جنگلی، تبدیل این عرصه ها به اراضی زراعی و باغی، بهره برداری از معادن، دامداری باز و بدون کنترل در اغلب ماههای سال محیط اکولوژیکی این جنگل ها را با مشکلات حادی مواجه ساخته تا جایی که ادامه ی روند کنونی، محیط طبیعی را شکننده، تجدید حیات گونه های گیاهی را به حداقل رسانده و از طرفی به دلیل به هم خوردن رابطه فون و فلور گسترش آفات و امراض گیاهی در طول دو دهه گذشته تا به امروز به اوج رسیده است؛ به طوری که در این ناحیه جنگل واقعی کمتر به چشم می خورد و از پوشش درختی آن فقط تک درختانی باقی مانده اند که عرصه زیر اشکوب آنها یا تبدیل به دیم زار شده یا چراگاه انبوه دام هایی است که اجازه سر برآوردن هیچ گیاهی را نمی دهند.

این در حالی است که عمده سرمایه گذاری های زیربنایی کشور در زمینه آب و برق در حوضه زاگرس صورت گرفته است زیرا مهمترین رودخانه های کشور با بیش از 40 درصد آبهای جاری کشور و 30 درصد کل نزولات آسماني و همچنین حدود 50 سد ساخته شده و در دست احداث در این ناحیه قرار دارد. از این نظر حفظ جنگل های باقی مانده زاگرس و توسعه آنها از لحاظ تامین منابع آبی و جلوگیری از فرسایش خاک بسیار مهم است؛ زیرا نابودی جنگل ها و متعاقب آن فرسایش شدید خاک در این ناحیه سبب می شود سرمایه گذاری های زیربنایی صورت گرفته، توجیه اقتصادی خود را از دست بدهند.


[1] - منابع طبیعی ایران:دیروز،امروز،فردا .  1383، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور

[2] - فتاحی محمد، 1384. روند مدیریت جنگل های زاگرس، ماهنامه دهاتی شماره 25

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/٥/٦ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

با سلامی دوباره

تا اطلاع بعدی جهت وارد شدن به وبلاگ از پسوند ir به جایcom استفاده کنید

باتشکر

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/٥/٦ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |