علوم جنگل

وبلاگ علوم جنگل ،گياهان دارويي صنعتي و منابع طبیعی ایران و جهان

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸٦/۳/۳٠ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

يا فاطمه

شهادت حضرت صديقه طاهره"فاطمه زهرا(س) را خدمت همه دوستان تسليت عرض مينمايم.

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸٦/۳/٢٧ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

برو پايين

http://www.dvb2.com/showthread.php?t=91538

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/٢٦ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

زنده یاد کریم ساعی در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی در شهر مقدس مشهد دیده به جهان گشود.تحصیلات ابتدایی و متوسطه  را در شهر خود تمام کرد.در سال ۱۳۱۰ با درجه ی مهندسی از دانشکده ی فلاحت فارغ التحصیل شد.برای ادامه ی تحصیل به همراه اولین گروه دانشجویان ایرانی راهی کشور فرانسه شد و در کنکور انستیتو اگرونومیک پاریس که از مراکز معروف و معتبر علمی جهان است قبول شد.دوره ی چهار ساله ی انستیتو را هم با همان درخشندگی و درجه ی ممتاز پایان برد و از همانجا به آمریکا اعزام گردید.دوره ی مهندسی جنگل را در دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا به اتمام رساند و به اخذ درجه ی فوق لیسانس نائل آمد و سرانجام در سال ۱۳۱۶ با کوله باری از دانش و تجربه و عشق به خدمت به وطن مراجعت کرد.زنده یاد ساعی اولین استاد علم جنگل شناسی در دانشگاه تهران بود و اولین کتاب و اثر علمی درباره ی جنگل های کشور را در دو جلد به رشته ی تحریر در آورد که به تشخیص اساتید و متخصصین فن هنوز یکی از منابع مستند و معتبر در رشته ی جنگل شناسی به شمار می رود.

استعداد شگرف و دانش عمیق در جنگل و مهندسی و ریاضیات  و هوش سرشار به او شخصیتی بین المللی داده بود .در واقع او اولین کسی است که برای جنگلکاری و توسعه ی فضای سبز در تهران گامهای موثر برداشت.پارک ساعی تهران و چنار های رشید و سر به فلک کشیده ی خیابان ولیعصر یادگار فراموش نشدنی و آثار ماندگار بزرگ مرد میدان عمل و علم است.

این استاد بزرگوار که همواره به تحقیق و تفحص مشغول بود سرانجام در حین انجام یک ماموریت علمی در روز چهارم دیماه ۱۳۳۱هنگام بازگشت از سفر شیراز بر اثر سانحه ی سقوط هواپیما دعوت حق را لبیک گفت و به وصیت خود او را در دانشکده ی منابع طبیعی دانشگاه تهران که همانجا روزگاری دانشجو  و روزگاری مدرس بود به خاک سپرده شد.

بدون تردید نام بلند آوازه ی این استاد بزرگ و محقق کم نظیر و مدیر مدبر به خاطر علم و جهاد و کوشش و ایثار و خدمات برجسته ی علمی فرهنگی و سازندگی برای همه ی دوران ها و نسل های این سرزمین همچون ستاره ای درخشان بر تارک تاریخ علوم منابع طبیعی ایران تابناک خواهد ماند.

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق                 ثبت است بر جریده ی عالم دوام ما

یاد و خاطرش گرامی باد.

http://jangalban.persianblog.ir/

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/٢٥ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

بونساي

پرورش درخت یا درختچه های مینیاتوری کاری مشکل و کمی تخصصی است.برای داشتن یک بونسای باید به اصول هرس شاخه و ریشه در گیاه آکاهی داشته باشیم.برای داشتن یک درختچه ی زینتی باید کاری کنیم که گیاه رشد بسیار کمی داشته باشد.به عنوان مثال هرس شاخه در تابستان یا فصل رشد باعث کاهش رشد می گردد و هرس شاخه در زمستان  یا فصل خواب باعث افزایش رشد یا باردهی در فصل رشد بعد می گردد. 

برای هرس ریشه باید گلدان را به ۴ قسمت تقسیم نماییم و هر سال یک بخش از خاک گلدان را  به همراه تمام ریشه های موجود در آن خارج کنیم و خاک جدیدی به جای آن بریزیم.این کار در سال آینده برای بخش دوم گلدان تکرار می شود.به این ترتیب در طی ۴ سال یک بار خاک گلدان عوض شده و ریشه های جدیدی در گیاه حاصل می شود. 

نکته ی مهم دیگر در پرورش درختچه های زینتی تغذیه ی گیاه است.زیری استفاده ی زیاد از عناصر غذایی سبب رشد بیش از حد گیاه میگردد و در صورتی که با کمبود عناصر غذایی مواجه شود جلوه و زیبایی خود را از دست میدهد.به عنوان مثال کود ازته سبب افزایش رشد شده  و کودهای پتاسی و فسفره بر روی سیستم ریشه ای و گلدهی گیاه اثر دارند. 

WWW.Dalin.ir

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸٦/۳/٢٤ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

1- عضله اي که به شما امکان چشمک زدن ميدهد سريع ترين عضله بدن است .
2- زنان دو برابر مردان چشمک ميزنند.
3- ناخن هاي دست 5 برابر سريعتر از ناخن هاي پا رشد ميکنند .


4- دارچين بسيار کشنده است اگر به صورت وريدي به انسان تزريق شود.
5) فقط يک نفر از يک ميليارد نفر بيش از 116 سال عمر مي‌کند.
6) قلب انسان مي‌تواند خون را 10 متر به بيرون پرتاب کند.
7) متداولترين نام در دنيا محمد است.
8) زبان قويترين ماهيچه در بدن است.
9)‌ روز تولد شما حداقل با 9 ميليون نفر ديگر يکي است.
10) ستاره دريايي مغز ندارد.
11) زنان تقريبا 2 برابر مردان چشمک مي‌زنند.
12)‌ شما نميتوانيد با حبس کردن نفستان خودکشي کنيد.
13) انسان‌هاي راست دست به طور ميانگين 9 سال بيش از چپ دست‌ها عمر مي‌کنند.
14) لئوناردوداوينچي قيچي را اختراع کرد.
15) درآمد مايکل جوردن از کمپاني نايک، بيش از درآمد تمام کارکنان اين کمپاني در کشور مالزي است.
16) هيچ کلمه اي در زبان انگليسي با کلمه month هم قافيه نمي‌شود.
17) مورچه ها بعد از مرگ در اثر سم پاشي به پهلوي راست مي‌افتند.
18) هر انساني در طول زندگي‌اش به طور ميانگين 8 عنکبوت را در حال خواب مي‌خورد.
19) گربه ماهي بيش از 27000 عضو چشايي دارد.

20) صندلي الکتريکي را يک دندانپزشک اختراع کرد.
21) هر آمريکايي به طور ميانگين 2 کارت اعتباري دارد.

هر تکه کاغذ را نمي‌توان بيش از 9 بار تا کرد - 22.
در هرم خئوپوس در مصر که 2600 سال قبل از مبلاد ساخته شده - 23 است، به اندازه‌اي سنگ به کار رفته که مي‌توان با آن ديواري آجري به ارتفاع  50سانتي‌متر دور دنيا ساخت
 24- اگرتمام رگ‌هاي خوني را در يک خط بگذاريم، تقريبا 97000 کيلومتر مي‌شود.
 25- وقتي مگس بر روي يک ميله فولادي مي‌نشيند، ميله فولادي به اندازه دو ميليونيم ميليمتر خم مي‌شود.
 26- آمريکا تا 50 ميليون سال ديگر دو نيم خواهد شد.
 27- عدد 2520 را مي‌توان بر اعداد 1 تا 10 تقسيم نمود، بدون آن‌که خارج قسمت کسري داشته باشد.
28- در هر ثانيه بيش از 5000 بيليون بيليون الکترون به صفحه تلويزيون برخورد مي‌کند و تصويري را که شما تماشا مي‌کنيد، بوجود مي‌آورد
 29- تنها حيواني که نمي‌تواند شنا کند، شتر است.
 30- شيشيه در ظاهر جامد به نظر مي‌رسد ولي در واقع مايعي است که بسيار کند حرکت مي‌کند 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸٦/۳/٢٠ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

 ااااااااااااااااااااااااااتونل درختي--1--ااااااااااااااااااااااااااااااا

                               ايالت ويرجينياي امريكا

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٩ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
نوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۳/۱۶‬

داخلي. اقتصادي. پاركها. جنگلي.

جمعي از كارشناسان و مسوولان امور جنگل با اشاره به اهميت پارك‌ها و تفرجگاههاي جنگلي در شمال كشور خواستار توجه ويژه به اين عرصه‌هاي جنگلي شدند.

بر طبق آمار در شمال كشور، ‪ ۵۷‬پارك و تفرجگاه جنگلي با مجموع مساحت ‪۳۴‬ هزار هكتار وجود دارد. با توجه به رويكرد كلي دولت در واگذاري امور به بخش‌هاي غيردولتي، تاكنون مديريت ‪ ۲۹‬پارك با مساحت سه هزار و ‪ ۴۵۹‬هكتاربه بخش خصوصي واگذار شده است.

اغلب پارك‌هاي واگذار شده، مساحت كمي دارند و پارك‌هاي بزرگ، همچنان در اختيار دولت است.

كارشناسان در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي، كمبود اعتبار و نيروي انساني متخصص و ماهر و نبود متولي مشخص را مشكل اصلي پارك‌هاي جنگلي شمال برشمردند.

با اين حال بسياري ازپارك‌ها حتي بروشور معرفي ويژگي‌هاي پارك ندارند كه به تازگي اقداماتي در اين‌باره آغاز شده است.

" ميثم ميار عباسي " افزود : تعداد و مساحت پارك‌هاي جنگلي با تعداد گردشگران تناسب ندارد و در برنامه‌ريزي تفرجي ، بايد با نظم مكاني خاص، آثار تخريبي گردشگري به حداقل كاهش يابد.

وي ادامه داد : يكي از راه‌هاي كاهش خسارات طبيعي و مصنوعي به پارك‌هاي جنگلي، دقت در انتخاب محل پارك است.

وي تصريح كرد : به منظور استفاده بهينه از مناظر و تمامي عرصه، لازم است علاوه بر تفرج متمركز ، برنامه ريزي براي تفرج گسترده نيز در دستور كار قرار گيرد.

اين كارشناس ارشد جنگلداري تاكيد كرد: نقشه دقيق اكثر پارك‌هاي جنگلي ، به ويژه پارك‌هاي حاشيه جاده‌ها و رودخانه‌ها مشخص نيست، در حالي كه محدوده پارك‌هاي جنگلي بايد به طور كلي مشخص و محصور باشد تا جلوي تجاوز وتخريب، از جمله ايجاد دكه‌هاي كنار جاده‌اي گرفته شود.

وي بابيان اهميت نظم در داخل پارك‌هاي جنگلي يادآور شد:يكي از مسايل مهم نظم بخشيدن به فعاليت‌هاي داخل پارك‌هاي جنگلي و مشخص شدن محل پارك خودروها و اسكان مسافران و برپاكردن چادرها و محل ايجاد دكه‌ها و استراحتگاه‌ها و نظاير آن است.

ميارعباسي درباره واگذاري مديريت پارك‌هاي جنگلي به بخش خصوصي تصريح كرد : بايد روند واگذاري پارك‌هاي دولتي به بخش خصوصي با توجه به رعايت دقيق مفاد قرار داد ، اعم از مديريت صحيح ، حفاظت و نگهداري از عرصه و استفاده درست از آن صورت مي‌گيرد.

كارشناسان امر مي‌گويند : در سال‌هاي اخير ، مراقبت ، نگهداري و تجهيز پارك‌هاي جنگلي از محل رديف بودجه مراقبت و نگهداري از جنگل كاري‌هاي سنواتي انجام مي‌شود و در ادارات كل منابع طبيعي ، همواره اولويت نگهداري به جنگل كاريها داده مي‌شود بنابراين نگهداري و تجهيز پارك‌هاي جنگلي در اولويت بعدي قرار مي‌گيرد.

آنان ادامه دادند: به همين دليل تجهيز ، مراقبت و نگهداري از پارك‌ها و تفرجگاه‌ها با اعتبارات بسيار اندك ، به صورت نصف و نيمه انجام مي‌شود كه بايد در صورت كاهش مشاركت بخش خصوصي و نهادهاي عمومي ، براي كاهش ضايعات بيشتر، گشايش اعتباري در اين بخش مدنظر قرار گيرد و براي پارك‌هاي جنگلي و تفرجگاه‌هاي جديد، در بخش خدمات و در مديريت واحدهاي اقتصادي منظور شده در اين گونه از طرح‌ها، از مشاركت بخش خصوصي درقالب قرار دادهاي باطول مدت يك الي سه سال به صورت مديريت امتيازي استفاده شود.

طبق اعلام سازمان جنگلها و مراتع براي كل پارك‌هاي جنگلي شمال درسال ‪۸۵‬ از محل اعتبارات استاني چهار ميليارد و ‪ ۱۳۴‬ميليون و ‪ ۶۰۰‬هزار ريال اعتبار اختصاص يافت و امسال هنوز اين اعتبار مشخص نشده است.

جنگل‌هاي ‪ ۱/۸‬ميليون هكتاري شمال كشور كه به جنگل‌هاي هيركاني با خزري معروف بوده داراي ‪ ۹۰‬گونه درختي و ‪ ۲۱‬گونه درختچه‌اي است.ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۱۱:۴۰ ‪چهارشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

ورود مشتركين | مناسبتها                                                        بالاي صفحه بالاي صفحه       

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٩ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

وقتي صحبت از جنگل به ميون مياد ناخودآگاه تصويري از جنگلهاي شمال و يا جنگلهاي انبوه نواحي حاره در ذهن مجسم ميشه در حاليكه اينها تنها  چند شكل شناخته شده از جنگل هستند ، اون چيزي كه از كودكي در ذهن نقش مي بنده و يك تصوير عرفي از جنگل . اما وقتي به علم جنگلداري و جنگلشناسي رجوع مي كنيم  به دامنه وسيعي از اشكال رويشي تحت عنوان جنگل بر مي خوريم . منظورم اين نيست كه يكسري از پوششهاي غير جنگلي بعنوان جنگل در نظر گرفته مي شن بلكه مي خوام بگم با دونستن علم جنگل ، از ديد محدود گذشته رها مي شيم و ميتونيم جنگلهايي رو ببينيم كه تا حالا نمي ديديم ، چون در واژه نامه ذهن ما جنگل نبودن ، چيز ديگري هم نبوده اند و اين باعث شده سالها و بلكه قرنها و هزاره ها به چشم برهوت به اونها نگاه كنيم ، با اون به بدترين نحو رفتار كنيم و با عنوان آبادي اونرو نابود كنيم .

 موضوع بحث اين نوشته هم يكسري از اين جنگلها هستند . جنگلهايي كه مي تونيم بگيم ايراني اند ، مخصوص سرزمين ايران  و شايد نمادي فراموش شده بر اين سرزمين . جاي تاسف داره كه بايد گفت جنگلهاي حاضر آخرين نسل اين جنگلها هستند و بدليل عمق تخريب ، زادآوري و تجديد نسل در اونها بسيار كمرنگ و حتي در غالب نقاط متوقف شده است.

جنگلهاي كوهستانهاي ناحيه ايران - توراني همانطور كه از نامش پيداست بر ارتفاعات فلات ايران گسترش دارند . نه بصورت پيوسته بلكه بصورت لكه هاي بزرگ و كوچك از شمال غرب تا شمال شرق ، از شمالغرب تا ارتفاعات جنوبي ايران در امتداد دو رشته كوه البرز و زاگرس . عناصر درختي اصلي ارس (1) و بنه ( پسته وحشي ) (2) مي باشند ؛ همينطور درختچه هاي بادام كوهي (3) ، زرشك (4) ، ارجنك (5) شیر خشت (6) و ...  در غالب اين جنگلها به چشم مي خورند .                                             

از لحاظ جامعه شناسي گياهي اين جنگلها شامل دو جامعه ارس و بنه - بادام هستند اما در حال حاضر تيپهاي زيادي در رويشگاههاي اين جنگلها مشاهده مي شود . تيپهايي با حضور گونه هاي درختچه اي و بوته اي كه غالبا معرف شرايط تخريب هستند و برحسب شدت تخريب از كليماكس ارس و يا بنه - بادام فاصله گرفته اند  . جنگلهاي ارس عموما در ارتفاعات 1500 متر به بالا ( در جنوب بيش از 3000 متر )  در حاليكه جامعه بنه بادام از ارتفاع كمتر و زير جامعه ارس ظاهر مي شوند . مساحت جنگلهاي ارس  1 ميليون و سيصد هزار هكتار برآورد شده است

ارس در نقاط مختلف با گونه هاي درختي و درختچه اي متفاوتي همراه مي شود . چنانكه در توده هاي نيمه انبوه امين آباد فيروزكوه با زرشك ، پلاخور و شيرخشت همراه است . در سربندان فيروزوه زيراشكوب انبوه زرشك را همراه خود دارد ، در حوزه دماوند ارس با پلاخور ، زرشك و شير خشت همراه

 است و در حوزه سد كرج با شيرخشت و در حوزه لتيان با بنه و شيرخشت همراه مي شود

  علاوه بر جوامع ارس و بنه وبادام كه به نظر جنگلشناسان جوامع كليماكس  هستند  ، جوامع مشخص ديگري نيز در قسمتهاي مختلف به چشم

 مي خورد . توده هاي خالص و نيمه انبوه  نارون در چندين قسمت از البرز جنوبي و حضور پراكنده گروهها و تك پايه ها نشان از وجود جامعه نارون

 دارد . در پاره اي نقاط نيز آثاري از جوامع خالص شيرخشت ، دغدغك ، سماق ، توس و احتمالا گونه هاي ديگر بچشم مي خورد . جامعه شناسي جنگلي  جنگلهاي كوهستاني استان تحقيقات دقيق و گسترده اي را مي طلبد  .

جوامع ارس عمدتا در اقليم نوع ارتفاعات ( اقليم ارتفاعات فوقاني ) , اقليم نيمه مرطوب سرد و اقلیم نیمه خشک سرد قرار گرفته اند . در اقليم نيمه خشك سرد جوامع درختچه اي نظير بادام و زرشك و ...  رويش دارند . میانگین بارندگی سالانه در رویشگاههای کوهستانی ناحیه رویشی ایران تورانی دامنه وسیعی یعنی از کمتر از 300 تا 800 میلیمتر را شامل می شود .

در شيبهاي رو به جنوب و شيبهاي زياد ، خاك در اثر فرسايش و آبشويي شديد خيلي كم عمق بوده و پروفيل از نوع A1C   بوده که  A  نیز غالبا از بین

 رفته است  . در شيبهاي شمالي وضع خاك بهتر بوده و عمق آن بيشتر است . پروفيل در اين نواحي ABC مي باشد . در حال حاضر فشردگي خاك و نبود پروزيته مناسب براي تنفس ريشه ها و فعاليت ميكوريز ها , از عوامل تهديد كننده جنگلهاي ارس است . اين شرايط خاك را نسبت به آب غير قابل نفوذ ساخته ، خاصيت مويينگي غير فعال شده و نهالها در فصل خشك مواجه با خشكي و كم آبي مي شوند

ناحیه رویشی ایران تورانی و به تبع آن بخش کوهستانی این ناحیه از لحاظ فلور بسیار غنی بوده و تنها برای نیمرخ جنوبی البرز در محدوده استان تهران از بیش از 100 گونه درختی و درختچه ای بومی نام برده شده است که از جمله می توان به ارس , بنه , گونه های مختلف بادام , شیرخشت , زرشک

شن , دغدغک  , رامنوس , انواع نسترن, تا , گیلاس وحشی , سیاه ال , ولیک , گوجه وحشی , ازگیل , سماق , سنجد , زبان گنجشک , چنار , انواع بید , انواع گز , کام تیغ , هالیمودندرون , انجیر , افدرا و ... اشاره کرد

 

  

 

لینک به مطالب مرتبط :   1. توده نارون زایگان    2. ارس

. Juniperus polycarpus

. Pistacia mutica

. Amygdalus lycioides

    A. scoparia

. Berberis spp.

          Rhamnus spp.

. Cotoneaster spp.

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٩ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
24 خرداد تا 4 تیر) درخت سیب ( عشق)

فردی آرام، گاهی اوقات خجالتی، بسیار جذاب و دلربا با رفتاری مناسب و سنجیده، ماجراجو و بی باک، حساس و ... دوست دارید که دیگران را دوست داشته باشید و سایرین هم شما را دوست داشته باشند. با وفا، حساس و بسیار بخشنده و با استعداد. شما عاشق بچه ها هستید.

( 25 اردیبهشت تا 3 خرداد) ( 22 آبان تا 1 آذر) درخت ون ( بلند پروازی)

فوق العاده جذاب، پرانرژی، خودجوش و پر مسئولیت هستید.انتقاد را دوست ندارید. جاه طلب، بلند پرواز، باهوش، مستعد و قابل اطمینان هستید. به پول اهیمت می دهید. خواستار توجه از سوی دیگران هستید و به پشتوانه و حمایت احساسی نیاز دارید.

(22 آذر تا 1 دی) درخت راش ( خلاقیت)

فردی با سلیقه،کسی که به ظاهر خودش اهمیت زیادی می دهد. یک برنامه ریز خوب برای زندگی و کار و مسائل اقتصادی، فردی که بدون لزوم بی گدار به آب نمی زند. منطقی و مونس و یاری بی نظیر در زندگی به شمار می روید.

(26 تیر تا 4 مرداد) ( 25 دی تا 3 بهمن) درخت سرو ( اعتماد به نفس)

فردی با توان و قدرت فوق العاده، کسی که می داند چطور خود را با شرایط مختلف در زندگی وفق بدهد.هدیای غیر منتظره را دوست دارد و از سلامتی بدنی برخوردار است. خجالتی نیست و اعتماد به نفس دارد. سخنرانی برجسته، فردی مصمم و با اراده، کمی عجول و بی طاقت و دوست دارد که دیگران را تحت تأثیر قرار بدهد. با استعداد، سخت کوش و اغلب خوش بین است و قادر است سریع تصمیم بگیرد.

(15 تا 24 اردیبهشت) ( 12 تا 21 آبان) درخت شاه بلوط ( درستکاری)

هیکل و اندامی خارق العاده، پرابهت، حس عدالت خواهی بالا، یک طراح و سیاستمدار است. به راحتی آزرده خاطر می شود. بسیار حساس، کوشا، گاهی اوقات برتر از دیگران عمل می کند و گاهی در ارتباطات خود با سایرین سوء تفاهم برایش بوجود می آید. خانواده مدار و از لحاظ فیزیکی روی فرم است.

(14 تا 23 مرداد) ( 9 تا 18 بهمن) درخت سدر ( وفاداری)

فردی قوی، عضلانی، انعطاف پذیر، کسی که آنچه زندگی به اجبار به او می دهد می پذیرد و اما لزوماً آن را دوست ندارد. سعی می کند ساده و خوش بین باشد.دوست دارد از نظر مالی مستقل عمل کند. مهربان و عاطفی، از تنهائی متنفر، با وفا و گاهی اوقات هم به زودی عصبانی می شود. با احتیاط، تحصیل علم و دانش و کمک به دیگران را دوست دارد.

(16 تا 25 تیر) ( 12 تا 24 دی) درخت نارون ( بزرگواری)

قیافه و ظاهری خوب دارد و در پوشیدن لباس خوش سلیقه است. تقاضا و خواسته های او در حد اعتدال است. کم ادعا است و اشتباهات را فراموش نمی کند. با نشاط و سرزنده است و دوست دارد راهنمایی بشود اما نه اینکه از دیگران اطاعت کند. شریکی درستکار و با وفا و دوست دارد برای سایرین تصمیم بگیرد. بزرگوار و نجیب، سخاوتمند و شوخ طبع و فردی کارآمد است.

( 14 تا 23 خرداد) ( 12 تا 21 آذر) درخت انجیر ( حساسیت)

فردی مستقل، درستکار، با وفا که از ضد و نقیض گویی و بحث متنفر است. زندگی و دوستانش را دوست دارد. از بچه ها و حیوانات لذت میبرد. اجتماعی و شوخ طبع است و دوست دارد که بعد از ساعت های طولانی کار سخت استراحت کند و از استعداد هنری و هوش بالایی برخوردار است.

(5 تیر تا 15 تیر) ( 2 تا 11 دی) درخت صنوبر ( رمز و راز)

فوق العاده با سلیقه است و نمی تواند تنش و فشار عصبی را تحمل کند. زیبایی را دوست دارد. گاهی افسرده می شود. سرسخت و لجباز است و به همان نسبت که دوست دارد نزدیکان خود را حمایت و مراقبت کند با افراد غریبه هم به همان شکل رفتار میکند. نسبتاً کم ادعا، سخت کوش، با استعداد، فداکار، دور از خودپسندی و فردی که دوستان زیادی دارد و بسیار قابل اعتماد است.

( 24 شهریور تا 3 مهر) ( 22 تا 30 اسفند) درخت فندق ( خارق العادگی)

جذاب و گیرا، شوخ طبع، بسیار فهمیده و فردی که می داند چطور روی دیگران تأثیر ماندگار داشته باشد. در امور اجتماعی، فعال، مردمی و اغلب اوقات دمدمی مزاج، درستکار، کمال گرا و در رعایت عدل و انصاف قاضی خوبی است.

( 13 تا 22 شهریور ) ( 11 تا 21 اسفند) درخت لیمو ترش ( شک و تردید)

یا هوش و سخت کوش است و آنچه را زندگی به او می دهد می پذیرد. البته بعد از آنکه سعی می کند شرایط بد را به خوب تغییر بدهد. از فشارهای عصبی نفرت دارد. از مسافرت و تعطیلات کوتاه لذت میبرد. ممکن است خشن به نظر بیاید اما واقعاً روحی لطیف دارد. همیشه آماده جانفشانی برای افراد خانواده و دوستان است. بسیار بااستعداد است اما برای استفاده و بهره بردن از آنها باید زمان پیدا کند. خصلت رهبری بالایی دارد و فوق العاده وفادار است.

( 4 تا 13 خرداد) ( 2 تا 11 آذر) درخت ممرز ( خوش سلیقگی)

زیباست و به اوضاع و احوال و ظاهر خود توجه دارد. خوش سلیقه و فداکار است وزندگی را تا جایی که ممکن باشد راحت می گیرد. زندگی را به سوی منطق و انضباط سوق می دهد. به دنبال مهربانی و تقدیر از دوستان است. تصمیم گیری برای او سخت است و فردی بسیار قابل اعتماد به شمار می رود.

( 11 تا 20 فروردین) ( 14 تا 23 مهر) درخت افرا ( استقلال فکری)

فردی معمولی نیست و سرشار از تصور و خلاقیت و ابتکار، خجالتی و تودار، بلندپرواز و مغرور است. متکی به نفس، به دنبال تجارب جدید و گاهی عصبی است اما حافظه و ذهنی قوی دارد و به آسانی یاد می گیرد و همیشه می خواهد اثری خوب روی دیگران داشته باشد.

( 23 شهریور) درخت زیتون ( عقل)

عاشق مهربانی و رأفت، منطقی و متعادل است و از خشونت دوری می کند. بردبار و شکیبا،با نشاط و سرزنده، آرام و عادل است و قلبی رئوف و مهربان دارد. از هرگونه بخل و حسادت دوری می کند. عاشق مطالعه است و از معاشرت با افراد آگاه و فرهیخته لذت می برد.

(24 مرداد تا 2 شهریور) ( 19 تا 30 بهمن) درخت کاج ( صلح وآشتی)

عاشق مصاحبت و شرکت در گفتگوهایی است که به توافق منجر بشود. باید در زندگی آرامش داشته باشد. عاشق کمک کردن به دیگران است و تخیلی پویا دارد. دوست دارد شعر بسازد و به مد علاقه ندارد. همیشه ملاحظه دیگران را می کند. با همه خیلی دوستانه رفتار می کند. احساسات لطیفی دارد و به عاطفه و اطمینان خاطر نیاز دارد.

( 1 تا 14 اردیبهشت) ( 5 تا 13 مرداد) ( 4 تا 8 بهمن) درخت سپیدار (تردید و عدم ثبات)

جذاب به نظرمی آید. با استعداد است.اما اعتماد به نفس بالایی ندارد. در مواقع لزوم بسیار شجاع است و به مهربانی و جوی خوشایند نیاز دارد. بسیار مشکل پسند و غالباً تنها است و طبعی هنرمندانه دارد. هماهنگ کننده خوبی است و به فلسفه علاقمند است. در هر موقعیتی قابل اعتماد است و به طور جدی در امور مشارکت دارد.

( 1 تا 10 فروردین) ( 4 تا 13 مهر) درخت زبان گنجشک ( حساسیت)

سرشار از جذابیت، با نشاط و سرزنده است و دوست دارد توجه دیگران را به خود جلب کند. عاشق زندگی، فعالیت و حتی پیچیدگی ها است. مستقل، خوش سلیقه، پراحساس،یار و هم صحبتی خوب است. کسی که تمایل به عفو و گذشت ندارد.

(21 تا 31 فروردین) ( 24 مهر تا 11 آبان) درخت گردو ( اشتیاق و شور)

نجیب و با دید وسیع نسبت به جهان، خودجوش و بلندپروازی او نامحدود است. فردی غیرقابل انعطاف، شریکی استثنائی اما بدقلق است. همیشه مورد علاقه نیست اما اغلب تمجید و تحسین می شود. مدیر و باهوش، بسیار پر حرارت اما گاهی اوقات مغرور است.

( 3 تا 12 شهریور) ( 1 تا 10 اسفند) درخت بید مجنون ( اندوه)

فردی که دوست دارد از فشارهای روحی دور باشد. زندگی خانوادگی را دوست دارد و سرشار از امید و رؤیا است. جذاب،بسیارمهربان،عاشق زیبایی، با استعداد زیاد در موسیقی، عاشق سفر به نقاط غیرمعمول،خستگی ناپذیر، غیرقابل پیش بینی، درستکار و فردی که می تواند تحت تأثیر قرار بگیرد اما نه هنگامی که در تنگنا باشد. حس ششم خوبی دارد و عاشق خنداندن دیگران است
نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۸ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
بقعه مطهر حضرت علي‌‌اصغر، فرزند بلافصل امام موسي‌ کاظم(ع) و درخت چنار مقدس روستاي‌ «زرآباد»، همه ساله ميزبان خيل عظيمي‌ از زائران و مشتاقاني‌ است که براي‌ زيارت و عزاداري،‌ گرد هم مي‌آيند.
به گزارش ايرنا، بر پايه يک سنت ديرين، هر ساله مردم روستاي‌ زرآباد و هزاران زائر در قالب دسته‌هاي‌ عزاداري‌، شب عاشورا گرداگرد درخت چنار خونباري‌ که در صحن اين امامزاده روييده، حلقه زده و ضمن عزاداري‌ و سينه‌زني‌، در اولين دقايق صبحگاه عاشورا، شاهد چکيدن مايعي‌ سرخ‌فام از شاخسار اين درخت مي‌شوند.
به اعتقاد اهالي‌ اين روستا و بنا بر روايات منقول، درخت کهنسال و مقدس زرآباد، در روز عاشوراي‌ سال 61 هجري‌ که شهادت حضرت امام حسين(ع) به وقوع پيوست و خون مقدس حضرتش، دشت کربلا را گلگون کرد، ميزبان يکي‌ از مرغاني‌ بود که از سوي‌ خداوند مأمور شده بودند تا با آغشته کردن خود به خون سيدالشهدا(ع)، پيام سرخ شهداي‌ کربلا را به سراسر جهان برسانند. يکي‌ از آن مرغان به اين ديار آمده و با پرهاي‌ خونين خود بر روي‌ شاخسارهاي‌ درخت چنار روستاي‌ «زرآباد» نشست.
يکي‌ از اعضاي‌ هيأت امناي‌ حرم امامزاده علي‌اصغر به خبرنگار ايرنا گفت: همه ساله خيل عظيمي‌ از جمعيت براي‌ زيارت به اين امامزاده مي‌آيند که تعداد زيادي‌ از آنان، خود را در روز تاسوعا به اينجا مي‌رسانند تا در روز موعود يعني‌ صبح عاشورا شاهد چکيدن قطرات خون از شاخسار اين درخت باشند.
حسين حجازي‌ افزود: اين اتفاق عجيب، عبرت‌آموز و معنوي‌ از زمان‌هاي‌ بسيار دور به صورت منظم ادامه داشته و تنها در صبح عاشورا اتفاق مي‌افتد و هزاران زائري‌ که نظاره‌گر اين واقعه هستند، سفيراني‌ تلقي‌ مي‌شوند که ديگران را نيز ترغيب به آمدن و زيارت درخت مي‌کنند.
وي‌ اظهار داشت: اين امام‌زاده واجب‌التعظيم نيز طبق شجره‌نامه معتبر، فرزند امام موسي‌ کاظم(ع) است و صاحب کراماتي‌ نيز مي‌باشد.
يکي‌ از اهالي‌ اين روستا نيز گفت: شهرت اين درخت خونين در دوران پادشاهي‌ سلطان حسين صفوي‌ به حدي‌ رسيده بود که از آن زمان، افراد متعددي‌ جهت تحقيق و تفحص در صحت وسقم آن به اين منطقه آمدند.
احمد مولايي‌ افزود: از جمله آثار برخي از اين افراد مي‌توان به رساله «چنار خونبار» ميرزا قوام‌الدين محمدبن مهدي‌ حسيني ‌سيفي ‌قزويني»، «مخزن البکاء» اثر ملامحمد صالح برغاني"، کتاب «کرامات» اثر سيدموسي‌ زرآبادي‌، «مقتل سفينة‌النجاة» اثر ابن علي‌ شيرازي"، «نفايس الاخبار» واعظ اصفهاني‌، رساله «چنار خونبار» ميرزا رضا کامل حسيني ‌قزويني"، «منتخب‌التواريخ» محمدهاشم خراساني‌، اشاره کرد.
وي‌ اضافه کرد : همچنين شيخ مجتبي‌ قزويني‌ در کتاب «بيان الفرقان»، نمازي‌ شاهرودي‌ در مستدرک «سفينة البحار»، شهيد محراب آيت‌الله دستغيب در «داستان‌هاي‌ شگفت» و مرحوم آيت‌الله‌العظمي‌ مرعشي‌ نجفي‌ نيز در «حاشيه عروة الوثقي‌» به اين درخت اشاره‌اي‌ داشته‌اند.
مولايي‌ اظهار داشت: درخت سال‌هاست که در کنار امامزداه قرار دارد و دقيقا صبح روز عاشورا از تنه آن خون جاري‌ مي‌شود.
وي‌ ادامه داد: نکته جالب اينکه ماه‌هاي‌ قمري‌ سالانه ده روز جلو حرکت مي‌کند و جاري‌ شدن خون هم هماهنگ با تقويم ماه‌هاي‌ قمري‌ تغيير مي‌کند.
مولايي‌ اضافه کرد: اين درخت با ده متر قطر و سي متر ارتفاع، داراي‌ قداست خاصي‌ در بين اهالي‌ روستاي‌ زرآباد مي‌باشد که هر ساله به محل تجمع زوار و عاشقان اهل بيت(ع) تبديل مي‌شود.
عاشوراي حسيني در کنار بقعه و چنار خونبار آن براي مردم منطقه و کساني که از راه‌هاي دور خود را به آنجا مي‌رسانند، دنيايي ديگر است.
نوحه‌سرايي و سينه‌زني، با قطرات خون جاري از شاخسار، محشري برپا مي‌کند که انسان خسي مي‌شود در ميقات و ميقات، عرفه است ولي نه به معناي شناخت که گمگشتگي را تداعي مي‌کند.
احمد رضايي، ساکن قزوين نيز از جانب پدر و پدربزرگ نقل مي‌کند که همه ساله اين منظره ديده شده و تاخير‌ي در آن نيست.
مجتبي‌ مرادي،‌ يکي‌ از اهالي‌ اين روستا درباره آمدن خون از درخت مي‌گويد: اکثر افراد اين روستا از بزرگ و کوچک همه ساله نظاره‌گر اين صحنه عجيب و معنوي‌ در روز شهادت امام حسين(ع) هستند.
وي‌ افزود: مؤمنين و خيّرين هر ساله در شب‌هاي‌ محرم‌الحرام در اين مکان گرد هم مي‌آيند و از محل نذورات، تمامي‌ زايراني‌ را که براي‌ عبادت، سختي‌ راه را بر جان مي‌خرند، اطعام مي‌کنند.
وي‌ اظهار داشت: هر ساله شاهد حضور گسترده‌تري‌ از مردم اقصي‌ نقاط کشور اسلامي‌ در اين مکان هستيم.
معاون فرهنگي‌ و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي‌ و گردشگري‌ استان قزوين با اشاره به وجود چنار خونبار زرآباد در «الموت» قزوين گفت: اين درخت هر سال در صبح عاشورا خون‌چکاني‌ مي‌کند و به همين جهت عاشقان زيادي‌ از سراسر کشور و همچنين از کشورهاي‌ مختلف جهان از قبيل پاکستان، هند، بحرين، افغانستان ،کويت و امارات براي‌ ديدن اين درخت به اين منطقه مي‌آيند.
محمدعلي‌ حضرتيها افزود: سال گذشته حدود 22 هزار نفر در شب عاشورا از اين درخت ديدن کردند و امسال هم تمهيداتي‌ براي‌ رفاه حال عزاداران حسيني‌ در اين منطقه پيش‌بيني‌ شده و تجهيزات لازم هم در منطقه مستقر است. روستاي‌ «زرآباد» از توابع بخش رودبار الموت، در 85 کيلومتري‌ شمال قزوين واقع شده است.


http://www.baztab.com/
نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۸ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

http://www.cavebear.com/cbblog/pictures/xmas-tree.jpg

http://homebuilding.thefuntimesguide.com/images/blogs/tree-face.JPG

http://www.10dailythings.com/images/dancingTree.jpg

http://mitpress.typepad.com/photos/uncategorized/tree1_2.jpg

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۸ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
ع

                                                   
http://www.hep.man.ac.uk/u/kim/redwood/bigtree.jpg

                                                      http://www.qumasoft.com/weblog/media/bigTree.png

                                             

                  

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸٦/۳/۱٦ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

حريره جو، سيب زميني شيرين و حريره دانه چاودار، بهترين گزينه مواد قندي براي مصرف پيش از فعاليت هاي ورزشي است.

زيرا اين مواد به آرامي هضم مي شوند و ترشح هورمون انسولين را به آرامي افزايش نمي دهند.مصرف برنج و شکر چندان مطلوب نيست ؛ زيرا کربوهيدرات هاي موجود در آنها ترشحات انسولين را بالا مي برد و در ترشح هورمون رشد محدوديت ايجاد مي کند؛ ولي در صورت مصرف برنج و شکر مي توان با مصرف 2گرم آمينواسيد گلوتاسين پيش از تمرين و پس از وعده غذايي ، هورمون رشد را افزايش داد.
در صورتي که تمرين شديد بدني و ورزشي صورت مي دهيم ، حداکثر تا 2ساعت پس از آن بايد از مواد قندي تند کنش مانند آب ميوه هاي تازه ، پوره سيب زميني و نوشيدني هاي قندي به همراه منابع پروتئيني زود جذب مانند سفيده تخم مرغ و پودرهاي پروتئيني استفاده کرد تا ترشح هورمون رشد افزايش يابد.
مصرف ترکيبي 334گرم ، هوانگ (يک گياه چيني) 150تا 200ميلي گرم کافئين (يک تا 2فنجان قهوه) پيش از فعاليت مي تواند مانند يک محرک براي افزايش نيروي انقباض عضله عمل کند.
اين کار همزمان با افزايش سطح نورايي نفرين در مغز است که گليکوژن را زياد مي کند و در نهايت مي تواند منجر به بالا رفتن سطح هورمون رشد شود.

                                                                      www.mahshar.com     

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸٦/۳/۱٦ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

جنگلهاي بلوط غرب ( جنگلهاي زاگرس) با طول تقريبي 1300 كيلومتر در امتداد رشته كوه زاگرس از جنوب آذربايجان غربي تا استان فارس امتداد دارند . مساحت كنوني آن 5 ميليون هكتار تخمين زده شده است و   سه گونه بلوط   بارزترين گونه هاي درختي آن به شمار مي روند .  بلوط ايراني (1) در سرتاسر اين جنگلها حضور دارد  و دو گونه ديگر يعني دارمازو (2) و يوول (3) در قسمتهاي شمالي ديده مي شوند . 

بارندگي اين ناحيه از 600 ميليمتر در قسمتهاي شمالي تا300 ميليمتر در جنوب غرب در نوسان است . اقليم منطقه نيز مديترانه اي نيمه خشك با زمستانهاي سرد است .

از ساير گونه هاي درختي اين جنگلها مي توان به  افرا كيكم ، بنه ، زبان گنجشك ، گلابي وحشي ، وليك ، ارغوان ، انواع بادام و ... اشاره نمود . بطور كل مي توان گفت جوامع بلوط در ارتفاع 650 تا 2400 متر از سطح دريا حضور دارند كه بالاتر از اين ارتفاع جوامع ارس و پايين آن جوامع بنه - بادام ظاهر مي شوند . فرم غالب جنگلشناسي جنگلهاي غرب شاخه زاد بوده و اين دلالت بر تخريب ناشي از حضور طولاني مدت جوامع انساني دارد . متاسفانه به دليل رشد جمعيت در قرن اخير و نياز جنگلنشينان به سوخت ، منبع غذايي براي دامها و زمينهاي كشاورزي بهره برداري ديوانه وار از اين جنگلها بكلي چهره آنها را دگرگون كرده است و بجز در نقاط معدودي مانند قبرستانها نشاني از انبوهي سابق اين جنگلها نيست .

. Quercue persica ( syn. Q. brantii var. persica

 Q. infectoria

. Q. libani

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٥ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
1- عمومي‌ترين نام در جهان محمد است.
2- اسم تمام قاره‌ها با همان حرفي كه آغاز شده است پايان مي‌يابد.
3- مقاوم‌ترين ماهيچه در بدن، زبان است.5- چشمك زدن زنان، تقريباً دوبرابر مردان است.
4-قلب شما روزي ?????? بار مي تپد
5-فاصله بين مچ دست تا آرنج برابر با طول کف پا است
6- شما نمي‌توانيد با حبس نفستان، خودكشي كنيد.
7- محال است كه آرنج‌تان را بليسيد.
8- وقتي كه عطسه ميكنيد مردم به شما «عافيت باش» ميگويند، چرا كه وقتي عطسه مي‌كنيد قلب شما به اندازه يك ميليونيم ثانيه مي‌ايستد.
9- خوك‌ها به لحاظ فيزيك بدني، قادر به ديدن آسمان نيستند.
10- وقتي كه به شدت عطسه مي‌كنيد، ممكن است يك دنده شما بشكند و اگر عطسه خود را حبس كنيد، ممكن است يك رگ خوني در سر و يا گردن شما پاره شود و بميريد.
11- جليقه ضد گلوله، ضد آتش، برف‌پاك‌كن‌هاي شيشه جلوي اتومبيل و چاپگرهاي ليزري توسط زنان اختراع شدند.
12- تنها غذايي كه فاسد نمي‌شود، عسل است.
13- كروكوديل نمي‌تواند زبانش را به بيرون دراز كند.
14- حلزون مي‌تواند سه سال بخوابد.
15- تمامي خرس‌هاي قطبي چپ‌دست هستند.
16- در سال 1987 خطوط هوايي «امريكن ايرلاينز» توانست با حذف يك دانه زيتون از هر سالاد سرو شده در پروازهاي درجه يك خود، چهل هزار دلار صرفه‌جويي كند.
17- پروانه‌ها با پاهايشان مي‌چشند.
18- فيل‌ها تنها جانوراني هستند كه قادر به پريدن نيستند.
19- در 4000 سال قبل، هيچ حيواني اهلي نبود.
20- بطور متوسط، مردم آنقدر از عنكبوتها مي‌ترسند كه نمي‌توانند آن‌ها را بكشند.
21- مورچه هميشه بر روي سمت راست بدن خود، سقوط مي‌كند.
22- قلب انسان فشاري كافي ايجاد ميكند تا به فاصله 30 فوتي (تقريباً 8 متر) خون را به خارج از بدن پمپاژ كند.
23- موشهاي صحرايي چنان سريع تكثير پيدا مي‌كنند، كه در عرض هجده ماه دو موش صحرايي قادرند يك ميليون فرزند داشته باشند.
24- صندلي الكتريكي توسط يك دندانپزشك اختراع شد.
25- استفاده از هدفون در هر ساعت، باكتري‌هاي موجود در گوش شما را تا هفتصد برابر افزايش مي‌دهد.
26- فندك قبل از كبريت اختراع شد.
27- نظير اثرانگشت، اثر زبان هر شخص نيز متفاوت است
28- دهان شما روزي يک ليتر بزاق توليد ميکند.
29- به طور متوسط هر انسان ميتواند يک دقيقه نفس خود را حبس کند رکورد اين ماده در جهان ?.? دقيقه است.
30- از دست دادن تنها ۱ درصد از آب بدن موجب تشنگي ميشود
نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٥ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |


مرد بيکاري براي سِمَتِ آبدارچي در مايکروسافت تقاضا داد. رئيس هيئت مديره مصاحبه‌ش کرد و تميز کردن زمين‌ش رو -به عنوان نمونه کار- ديد و گفت: «شما استخدام شدين، آدرس ايميل‌تون رو بدين تا فرم‌هاي مربوطه رو واسه‌تون بفرستم تا پر کنين و همين‌طور تاريخي که بايد کار رو شروع کنين..»
مرد جواب داد: «اما من کامپيوتر ندارم، ايميل هم ندارم!»
رئيس هيئت مديره گفت: «متأسفم. اگه ايميل ندارين، يعني شما وجود خارجي ندارين. و کسي که وجود خارجي نداره، شغل هم نمي‌تونه داشته باشه.»
مرد در کمال نوميدي اونجا رو ترک کرد. نمي‌دونست با تنها 10 دلاري که در جيب‌ش داشت چه کار کنه. تصميم گرفت به سوپرمارکتي بره و يک صندوق 10 کيلويي گوجه‌فرنگي بخره. يعد خونه به خونه گشت و گوجه‌فرنگي‌ها رو فروخت. در کمتر از دو ساعت، تونست سرمايه‌ش رو دو برابر کنه. اين عمل رو سه بار تکرار کرد و با 60 دلار به خونه برگشت. مرد فهميد مي‌تونه به اين طريق زندگي‌ش رو بگذرونه، و شروع کرد به اين که هر روز زودتر بره و ديرتر برگرده خونه. در نتيجه پول‌ش هر روز دو يا سه برابر مي‌شد. به زودي يه گاري خريد، بعد يه کاميون، و به زودي ناوگان خودش رو در خط ترانزيت (پخش محصولات) داشت...

پنج سال بعد، مرد ديگه يکي از بزرگترين خرده‌فروشان امريکاست. شروع کرد تا براي آينده‌ي خانواده‌ش برنامه‌ربزي کنه، و تصميم گرفت بيمه‌ي عمر بگيره. به يه نمايندگي بيمه زنگ زد و سرويسي رو انتخاب کرد. وقتي صحبت‌شون به نتيجه رسيد، نماينده‌ي بيمه از آدرس ايميل مرد پرسيد. مرد جواب داد: «من ايميل ندارم.»

نماينده‌ي بيمه با کنجکاوي پرسيد: «شما ايميل ندارين، ولي با اين حال تونستين يک امپراتوري در شغل خودتون به وجود بيارين. مي‌تونين فکر کنين به کجاها مي‌رسيدين اگه يه ايميل هم داشتين؟» مرد براي مدتي فکر کرد و گفت:

 آره! احتمالاً مي‌شدم يه آبدارچي در شرکت مايکروسافت.

.................................برگرفته از سایت مایکروسافت................................

 
www.microsoft.com

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٥ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

برای من یک درخت به اندازه یک انسان ارزش دارد

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸٦/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

جنگلهاي شمال ايران ( جنگلهاي هيركاني يا خزري ) با مساحت كنوني در حدود يك مليون و هشتصد  و چهل و هشت هزار هكتاردر حاشیه جنوبی دریای خزر و در امتداد دامنه هاي شمالي رشته كوه البرز از استارا درغرب تا گليداغي در شرق قرار گرفته اند . البته در گذشته سرتاسر جلگه هاي  شمال ( حدفاصل درياي خزر تا البرز ) را  نيز شامل مي شده است . تخریب انسانی از  دو حاشیه فوقانی و پایینی جنگل در دهه های اخیر کاهش قابل توجه سطح این جنگلها را در پی داشته است

از لحاظ تقسيم بندي جهاني اين جنگلها جزء جنگلهاي پهن برگ خزان كننده با اقليم نيمه مديترانه اي مرطوب هستند. ميانگين بارندگي ساليانه از 600 ميليمتر در شرق ( گرگان ) تا  دو هزار میلیمتر در غرب جنگلها ( بندر انزلی ) در نوسان است . بر اساس روش آمبرژه نیمرخ شمالی البرز از جلگه به سمت ارتفاعات بالاتر دارای اقالیم مرطوب معتدل , مرطوب سرد ( بالاتر از 2000 متر ) و اقلیم ارتفاعات فوقانی ( بالاتر از 2500 متر ) می باشند . گاهی اوقات اقلیم مرطوب معتدل که مخصوص ارتفاعات پایین و کوهپایه هاست در ارتفاعات بالاتر نیز وارد می شود

جوامع جنگلی ناحیه رویشی هیرکانی : جوامع جلگه و ارتفاعات پایین ( عمدتا بلوط شمشادستان , توسکاستان , توسکا لرگستان , جامعه انجیلی  ), دامنه های متوسط ( عمدتا   انجیلی ممرزستان , بلوط ممرزستان  )  , دامنه های مرتفع ( راشستان و راش - ممرزستان )  و جوامع ارتفاعات فوقانی و مرز جنگل ( شامل گونه  های غالب اوری , لور , سرو سابینا و کامونیس ) .  جوامع راش - مشهورترین و گسترده ترین گونه درختی جنگلهای کوهستانی شمال - کلیماکس بخش وسیعی از جنگلهای هیرکانی را به خود اختصاص داده اند ؛

بطور كلي جنگلهاي شمال ايران داراي 80 گونه درختي ، 50 گونه درختچه اي ، و صدها گونه علفي يكساله و چند ساله هستند . از  مشهورترين درختان آن مي توان  راش ، بلوط ، توسكا ، ممرز ، افرا ، انجيلي ، نارون ، زبان گنجشك ، گيلاس وحشي ، بارانك ، سرخدار ، نمدار ، شمشاد ، لرگ ، ليلكي ، خرمندي ، آزاد ، انجير و ... را نام برد .از درختچه هاي اين جنگلها نيز ازگيل زالزالك ، زغال اخته ، الوچه وحشي ،  انار ، جل ، خاس ، كوله خاس ، سيب وحشي و ... قابل ذكر هستند  .

چهره متفاوتي از اين جنگلها نيز در اذربايجان شرقي و در منطقه ارسباران به چشم ميخورد كه به عقيده برخي جنگلشناسان مستقلا با نام جنگلهاي ارسباران در طبقه بندي جنگلهاي ايران ياد مي شود.

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸٦/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

*    

*    چکیدهسطحی معادل 7200هکتار بکمک دستگاه GPSروی نقشه توپوگرافی منطقه بسته شده و سپس به کمک نرم افزارهای سیستم اطلاعات جغرافیایی GISنقشه های شیب ، جهتهای جغرافیایی وارتفاع از سطح دریای منطقه تهیه و از تطبیق این سه نقشه ، نقشه واحدهای شکل زمین با 90 واحد غیر مشابه بدست امده و از طرفی دیگر خصوصیات دیگرواحدها برای کار ارزیابی مانند ،اقلیم،هیدرولوژی،حیات وحش،تیپ جنگلی،زمین شناسی و خاکشناسی وآماربرداری دیگر توسط عملیاتهای صحرایی و جمع آوری داده ها تهیه و پس از وارد کردن در سیستم اطلاعات جغرافیایی ،نقشه دیجیتالی انها هم تهیه شد..در انتها پس از تطبیق دستی این نقشه ها با نقشه واحدهای شکل زمین ،خصوصیات کلی واحدهای اکولوژیکی منطقه بدست آمد.سپس باتوجه به مدل کاربری سرزمین (مخدوم64)و بر اساس روش تجزیه و تحلیل سیستمی و چند عامله ،کاربری هر واحد بدست آمده که طبق آن کاربری جنگلداری با24 ،توریسم با17 وحفاظت با16 واحد بیشترین کاربری مستقیم واحدهای اکولوژیکی منطقه رادارا می باشند.**

 برای تهیه نقشه های اکولوژیکی منطقه دوهزار تنکابن ده :

*    واژگان کلیدی : اکولوژیک ،شیب ، جهت ، ارتفاع ،شکل زمین ،کاربری واحدها ،خاک ،زمین

  دفاع:۷/۶/۸۵

 

 عنوان  :  " تهیه نقشه اکولوژیکی منطقه دوهزار تنکابن

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٢ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

http://khaterehkh.persiangig.com/dehbala/dehbala.azar.jpg

www.orsaco.com/BalootForest.jpg

www.arborsmith.com/tree12.jpg

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٦/۳/۱٢ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
نوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۲/۰۴‬

داخلي. اقتصادي. منابع طبيعي. جنگل. توسكا.

ميثم ميارعباسي" كارشناس ارشد جنگلداري دراين‌باره به ايرنا گفت : جنس توسكا داراي ‪ ۳۵‬گونه است كه فقط دو گونه آن به نام‌هاي توسكاي ييلاقي و توسكاي قشلاقي در ايران انتشار دارد.

وي افزود: توسكاي قشلاقي مختص جنگل‌هاي شمال است و بيشتر در قسمت جلگه‌اي و كم ارتفاع، از جمله حاشيه رودخانه‌ها و مزارع و مناطق نيمه باتلاقي و ساحلي مي‌رويد.

ميارعباسي گفت: در بيشتر پلاژها ازتوسكا براي سايبان استفاده مي‌شود و در جنگل‌هاي شمال، رودخانه‌اي را نمي‌توان يافت كه دركنارآن درخت توسكا نباشد.

اين كارشناس ارشد جنگلداري اظهارداشت: توسكا گونه‌اي است وابسته به آب و خاك كه با محيطهاي مختلف سازگار مي‌شود و در حدود هشت هزار و‪ ۳۰۰‬سال پيش از اروپا و قفقاز وارد جنگل‌هاي شمال ايران شد.

وي گفت: اين گونه در بيشتر جوامع گياهي به صورت درخت همراه ديده مي‌شود و باگونه‌هايي نظير شمشاد، راش ، ملج ، خرمندي ، سفيد پلت و حتي ون تشكيل جامعه مي‌دهد.

ميارعباسي تاكيد كرد : همزيستي با اكتينوميست‌هاي تثبيت‌كننده نيتروژن، اين درخت را به يك گونه حاصلخيزكننده خاك تبديل كرده است و مي‌توان در جنگل‌كاري‌هاي آميخته از فوايد اين همزيستي براي افزايش‌ابعاد درختان همراه آن سود جست.

وي ادامه داد:اين گونه با دامنه بردباري بوم شناختي گسترده،درمناطقي كه خاك معدني مناسب و رطوبت كافي وجود داشته و يا خاك ، به هم خورده باشد ، به سرعت مستقر مي‌شود و گونه پيشاهنگ در توالي اكوسيستم جنگل محسوب مي‌شود.

اين كارشناس ارشد جنگلداري افزود: باتوجه به سرشت اين گونه ، مي‌توان آن را در اطراف رودخانه‌ها كاشت كه باعث تثبيت خاك كنار رودخانه‌ها و در نهايت رفع كمبودهاي موجود در تامين چوب مي‌شود.

به گفته ميارعباسي از توسكا مي‌توان براي زهكشي مناطق آبرفتي و جلوگيري از فرسايش آبي منطقه مورد نظر استفاده كرد.

وي افزود: چوب خشك توسكا، بهترين هيزم است و پوست آن دردباغي كاربرد دارد.

در جنگل‌هاي ‪ ۱/۸‬ميليون هكتاري شمال ‪ ۹۰‬گونه درختي و ‪ ۲۱۱‬گونه درختچه‌اي شناسايي شده است. ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۱۲:۳۷ ‪سه‌شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

اخبار مرتبط

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۱ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |
نوشهر، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۱/۱۹‬

داخلي. اقتصادي. جنگلها.

كارشناس ارشد جنگلداري درباره دارواش تصريح كرد : اين گياه گل‌دار به درختان ميوه و جنگلي حمله مي‌كند و گاه روي يك درخت ‪ ۱۵۰‬الي ‪ ۲۰۰‬عدد از آن ديده مي‌شود.

" ميثم ميارعباسي" افزود: براثر شيوع اين گياه، درختان ضعيف مي‌شوند و ميوه درختان كاهش مي‌يابد و پس از مدتي شاخه‌ها خشك مي‌شود.

وي گفت: اغلب، در محل رويش دارواش روي درخت، برآمدگي بزرگي بوجود مي‌آيد، همچنين اين گياه در هنگام جوانه زدن، سم توليد مي‌كند.

اين كارشناس ارشد جنگلداري ادامه داد: اين گياه هميشه سبز، برگهاي چرمي دارد و گلهاي نر و ماده آن از هم جدا هستند.

ميارعباسي افزود: دارواش ريشه ندارد و با وجود داشتن كلروفيل و توانايي غذاسازي، با اندام مكنده خود، از گياه ميزبان هم استفاده مي‌كند و آب زيادي احتياج دارد.

وي اضافه كرد: براي مبارزه با خسارات اين گياه، بايد از روش مكانيكي استفاده كرد يعني شاخه‌هاي آسيب ديده به ويژه درختان ميوه، قطع شود.

به گفته ميارعباسي، دارواش در جنگلهاي شمال ايران، بيشتر روي درختان انجيلي، ممرز، ملج و اوجا مي‌رويد و بذر آن از طريق باد يا پرندگان منتقل مي‌شود.

اين كارشناس ارشد جنگلداري گفت: دارواش اندام‌مكنده خود را به آوند آبكش درخت ميزبان متصل مي‌كند و از شيره پرورده آن استفاده مي‌كند.

به گفته او جنگل‌نشينان، برگ اين گياه را در فصل زمستان به مصرف خوراك دام مي‌رسانند ولي افزايش تعداد آن روي درخت، براي ميزبان مضر است.

كارشناسان يادآور شدند: برخي تحقيقات نشان مي‌دهد كه حمله دارواش از ميزان رشد ساليانه جنگل در هر هكتار ‪ ۱۹‬درصد مي‌كاهد و اگر تعداد دارواش‌ها خيلي زياد باشد، ممكن است موجب مرگ درخت شود.

به موجب بررسيهاي دكتر" محمد حسين جزيره‌اي " چهره ماندگار كشور، دارواش روي شاخه، به هر قطري و درخت به هر سني مستقر مي‌شود و حتي به درختچه وليك نيز حمله مي‌كند.

جزيره‌اي درباره مبارزه با گياهان انگلي معتقد است: عملي‌ترين راه مبارزه با گياهان انگلي به سهولت و سرعت از درختي به درخت ديگر منتشر مي‌شوند، بريدن درخت است.

بنابر اظهار اين استاد برجسته جنگل، در ايران هنوز بر اثر نامطلوب گياهان انگلي و نيمه‌انگلي، چندان پي برده نشده و از اين رو براي برانداختن آنها هيچ اقدامي صورت نگرفته است.

در جنگلهاي ‪ ۱/۸‬ميليون هكتاري شمال در حدود يك هزار و ‪ ۶۰۰‬گونه گياهي شناسايي شده كه فقط تعداد اندكي از آنها انگلي يا نيمه‌انگلي محسوب مي‌شود.

در جنگل‌هاي شمال ‪ ۸۰‬گونه درختي و ‪ ۵۰‬گونه درختچه‌اي وجود دارد.

ارسال خبر: ۱۰:۱۶ ‪یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

اخبار مرتبط

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٦/۳/۱۱ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

in avalin yadasht man ba sms ast


این یادداشت توسط سرویس SMSblog ارسال شده است.

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۳/۸ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |

اين وبلاگ سعي دارد در عين اينكه مطالب سرگرمي وجالب داشته باشد .وبلاگي تخصصي در زمينه منابع طبيعي وكشاورزي هم باشد

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٦/۳/۱ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ توسط ميثم ميار نظرات () |